842

چرا بی‌بی‌سی لغو سخنرانی مطهری در مشهد را گل گرفته؟

6 سال قبل

هم رسانی

   چرا بی‌بی‌سی لغو سخنرانی مطهری در مشهد را گل گرفته؟

اخیراً و در پی لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، از درست یا نادرست بودن این اقدام که بگذریم. بی‌بی‌سی فارسی که این اتفاق را یک فرصت استثنایی برای خود و پیاده‌سازی اهدافش یافته بود تمام تلاش خود را به کاربست تا آن را به نفع خود و سیاست‌هایش در ایران به کار ببرد.
یکی از سیاست‌هایی که بی‌بی‌سی در گزارش‌های خود بکار برد ایجاد فضای اختلافی بین قوا به‌خصوص بین قوه مجریه و قضاییه در ایران بوده است.
دیگر سیاستی که بی‌بی‌سی در پی این اتفاق سعی کرد که آن را به خورد مخاطبین خود بدهد القا حساب‌شده بودن این اتفاق و تشکیل یک اتاق فکر برای این اقدام بوده است بی‌بی‌سی به این هم بسنده نکرد و این‌گونه القا کرد که دست‌های پشت پرده ‌در مشهد عامل اصلی لغو این سخنرانی بوده‌اند و برای اینکه تیر دقیق به هدف بنشاند این‌گونه می‌گوید این دست‌های پشت پرده همان‌هایی هستند که مانع برگزاری کنسرت در مشهد شده‌اند و درنهایت از شخص آیت‌الله علم الهدی نام می‌برد.
اما نکته‌ای که به نظر در این خصوص مهم هست این است که چرا بی‌بی‌سی و برخی جریانات داخل کشور که هم‌نوا با بی‌بی‌سی که از لغو این سخنرانی آزرده‌خاطر شده‌اند برای موارد دیگر و مشابه سینه سپر نکرده‌اند. این در حالی است که از زمان روی کار آمدن آقای روحانی تا به امروز بیش 60 سخنرانی منتقدان دولت به دستور دولت در دانشگاه‌های کشور لغو مجوز شده و نه‌تنها از بی‌بی‌سی که خود را مدافع آزادی بیان می‌داند و بلکه از هیچ‌یک از جریانات داخلی هم که امروز فریاد به آسمان برده‌اند صدایی درنیامده است.
پاسخ به این سؤال شاید زیاد سخت نباشد و آن این است که چون در مشهد این اتفاق افتاده باید آن را بزرگ کرد. از بعد از انتخابات مجلس وقتی مردم مشهد به لیستی رأی دادند که مخالف نظر بی‌بی‌سی بود این شبکه متوجه شد جریانی که در مشهد تأثیرگذار است را باید هدف حملات پی‌درپی خود قرار دهد تا بتواند بهره‌برداری خود را در انتخابات بعدی ببرد. به همین جهت درحالی‌که کشور با مشکلات متعدد اقتصادی روبرو است بی‌بی‌سی و برخی جریانات داخلی ماجرای کنسرت‌ها در مشهد را به مسئله اول کشور تبدیل می‌کنند و در رابطه با این لغو سخنرانی هم دقیقاً همین اتفاق افتاد و آن را به مسئله اول کشور تبدیل کردند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل