844

محکومیت فروش موشک به ایران، یک تیر و دو نشانِ بی‌بی‌سی

5 سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی بی سی برای پنهان ساختن قدرت موشکی ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی در خصوص محکومیت عامل فروش موشک به ایران، با یک تیر دو نشان را هدف گرفته تا با این بهانه در دو جهت به بیان عقاید ضد ایرانی خود بپردازد ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به محکومین فردی به اتهام همکاری در فروش موشک به جمهوری اسلامی ایران، تلاش کرده است تا با این بهانه دو هدف را دنبال کرده به قول معروف، با یک تیر دو نشان را هدف بگیرد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش تلاش کرده است تا ضمن این که در ذهن مخاطبین خود، ایران را به کشوری نیازمند به توان و تولیدات غرب در خصوص فناوری موشکی نشان داده و در کنار آن همسو با دوستان آمریکایی خود فروش این گونه تسلیحات و تجهیزات به کشورمان را نیز محکوم نماید.

در گزارشی که این شبکه با استفاده از تیتر «یک ایرانی آمریکایی در 'تلاش برای خرید موشک برای ایران' مجرم شناخته شد» منتشر کرده است، این گونه نوشته شده است: «یک مرد ایرانی- آمریکایی روز سه شنبه در نیویورک در ارتباط با اتهام تلاش برای کمک به خریداری موشک‌های زمین به هوا و قطعات هواپیما برای دولت ایران در تخطی از تحریم‌های آمریکا گناهکار شناخته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز رضا اولنگیان، ۵۶ ساله، در هر چهار مورد اتهام از جمله تلاش برای کسب و انتقال موشک‌های ضدهوایی در دادگاهی در منهتن نیویورک گناهکار شناخته شد.

او با مجازات اجباری حداقل ۲۵ سال زندان و حداثر حبس ابد روبروست که قرار است روز ۱۳ مارس اعلام شود.

لی گینزبرگ وکیل آقای اولنگیان گفت که این حکم "خیلی مأیوس کننده است و ما قصد داریم تجدید نظر بخواهیم."

بنابه این گزارش آقای اولنگیان که در سال ۱۹۹۹ شهروند آمریکا شد در اکتبر ۲۰۱۲ در استونی دستگیر و به آمریکا مسترد شد که پس از یک عملیات مخفی سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا بود.

دادستانی گفت که آقای اولنگیان در سال ۲۰۱۲ در اوکراین با یک خبرچین سازمان مبارزه با مواد مخدر که خود را یک دلال اهل روسیه برای خریداری موشک‌های زمین به هوا و اجزای هواپیماهای نظامی جا زده بود دیدار کرد. »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز آورده است: «گفته می‌شود که محاوره‌ها و ایمیل‌هایی که او در آن‌ها از طرح‌هایش برای خریداری موشک‌ها و قطعات هواپیما برای قاچاق به ایران از طریق افغانستان یا سایر کشورهای همسایه صحبت می‌کند ضبط شده است.

دادستان‌ها می گویند که اولنگیان برای خرید ۱۰ موشک و ده‌ها قطعه هواپیما مذاکره کرد و در یک کنفرانس ویدئویی با آن خبرچین گفت که نهایتاً قصد خریداری ۲۰۰ موشک را دارد.

آن‌ها گفتند که او در سال ۲۰۰۷ هم برای خریداری ۱۰۰ موشک برای ایران تلاش کرده بود که شکست خورد. به گفته آن‌ها هدف او رسیدن به سودی کلان با فروش این سلاح‌ها بود.

به گزارش رویترز وکیل آقای اولنگیان در جریان محاکمه گفت که او در جریان تحصیل در آمریکا در اعتراضات ضددولتی ایران فعال بود و وقتی احساس کرد ایران دمکراتیک تر خواهد شد به ایران برگشت.

به گفته او پس از انتخاب آقای احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ آقای اولنگیان وارد گفتگو با فروشندگان سلاح شد تا ایران را راضی به خریداری آن‌ها کند چون می‌خواست دست دولت را فاش کند "تا نشان دهد واقعاً چه ماهیتی دارند."

او گفت: "این آرزوی موکل من بود که دولت ایران را با یک قرارداد به دام بیاندازد، روی یک تکه کاغذ، تا به روشنی نشان دهد قصد چه کاری را دارند." »

اما در این رابطه باید به دو نکته اشاره کرد.

اول این که نباید فراموش کرد که توان و قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران به قدری در سطح جهان مطرح هست که نیازی به خرید موشک و تجهیزات نظامی در این حوزه از سایر کشورها نداشته باشد و همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کرده‌ایم، بسیاری از مقامات و مسئولین نظامی غربی نیز بارها به این قدرت و توان بالای کشورمان در حوزه علم موشکی اذعان نموده‌اند.

خبرگزاری رویترز در یکی از گزارش‌های خود در همبن خصوص به قدرت بالای موشکی کشورمان و ترس دشمنان از این قدرت اذعان نموده و می‌نویسد: در زرادخانه موشکی ایران در مغایرت با این موضوع قوی‌ترین نیروی موشکی در خاورمیانه است و حمله بالقوه موشک‌های ایران بر تاسیسات نفتی و مراکز پرجمعیت باعث نگرانی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس شده است.بر این اساس، ارتقا دقت هدف گیری موشک‌ها که از جمله اهداف فعلی ایران است، می‌تواند موجب بکارگیری بالقوه آن‌ها در ضربه به پایگاه‌های نظامی یا حمله به زیر ساخت‌های تاسیسات آب شرب، فرودگاه‌ها و پایانه‌های صادرات نفت شود.

از طرفی همانطور که اشاره شد، نکته دیگر در این جریان موشک‌های انگلیسی است که توسط عربستان سعودی در تجاوز به یمن و قتل عام هزاران بی گناه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این تسلیحات پیشرفته در شرایطی به عربستان منتقل شده و در حمله به یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد که حتی پارلمان خود انگلیس نیز به اشتباه بودن آن اذعان داشته اما باز هم شاهد تداوم این اشتباه هستیم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل