848

بی‌بی‌سی و انقلابی ای به اسم "فیدل کاسترو"

6 سال قبل

هم رسانی

   رئیس جمهور و رهبر انقلابی کوبا "فیدِل آلخاندرو کاسترو روث"

تلویزیون کوبا، صبح امروز شنبه اعلام کرد که «فیدل کاسترو» سیاستمدار کهنه‌کار این کشور در سن 90 سالگی درگذشت. طبق گزارش رسانه‌های متعدد به نقل از تلویزیون کوبا، کاسترو امروز در سن 90 سالگی درگذشت.
آنطور که در سرگذشت وی مشهور است، او علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ به عنوان نخست‌وزیر کوبا و سپس به عنوان رئیس‌جمهور این کشور از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ مشغول فعالیت بود.
حزب کمونیست کوبا که تنها حزب سیاسی در نظام تک‌حزبی کوبا است از سال ۱۹۶۵ تا سال ۲۰۱۱ تحت رهبری وی اداره می‌شد. بر اساس قانون اساسی مصوب سال ۱۹۷۶ میلادی دبیر کل حزب، رهبری حکومت را در دست دارد. کاسترو یکی از نمادهای انقلاب کمونیستی در آمریکای لاتین به شمار می‌رود.
در دوران زمامداری وی در کوبا صنایع و تجارت ملی سازی شد و اصلاحات سوسیالیستی دولت در سراسر جامعه به اجرا درآمد. کاسترو هم‌چنین دو دوره دبیر کل جنبش عدم تعهد بود.
دراین‌بین تقریباً تمام رسانه‌های دنیا به این واقعه واکنش نشان داده و آن را در صدر اخبار خود قراردادند. بسیاری از سران کشورها از موافقان تا مخالفان وی به مرگ او واکنش نشان داد. اما در بین سران کشورها غیر دیپلماتیک ترین واکنش را ترامپ رئیس‌جمهور تازه آمریکا از خود نشان داد وی در بیانیه‌ای کاسترو را "دیکتاتوری بی‌رحم" خوانده بود.
در بین رسانه‌های بین‌المللی هم بی‌بی‌سی فارسی واکنشی مشابه ترامپ در خصوص مرگ فیدل کاسترو از خود نشان داده این شبکه وابسته به دولت انگلیس در گزارش‌هایی به این موضوع پرداخته و تقریباً در تمام آن‌ها به‌جای پرداختن به خدماتی که برای مردم کوبا همچون خدمات درمانی و آموزشی رایگان آورده و همچنین آزادی و استقلالی که برای این مردم آورده بپردازد سعی کرد که فیدل کاسترو را فردی دیکتاتور بخواند. بی‌بی‌سی دریکی از گزارش‌های خود این‌گونه می‌گوید: "کشوری که فیدل کاسترو آن را پیشرفته‌ترین کشور جهان می‌خواند، در عالم واقعیت به دوران ارابه و درشکه برگشت. در اواسط دهه ۹۰ میلادی، صبر و تحمل بسیاری از کوبایی‌ها به پایان رسید. هزاران نفر از آن‌ها از طریق دریا راه ایالت فلوریدای آمریکا را در پیش گرفتند." درعین‌حال بی‌بی‌سی هم درحالی‌که گزارش‌هایش هدف‌دار است اما نمی‌تواند محبوبیت وی را در بین مردم کوبا و مردم منطقه آمریکای جنوبی کتمان کند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل