850

تفسیر منع خشونت علیه زنان توسط بی‌بی‌سی

6 سال قبل

هم رسانی

   تبلیغ بی بی سی برای کمپین مقابله با خشونت زنان ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، به بیان تفسیر خود از "منع خشونت علیه زنان" پرداخته و خود را بار دیگر مدافع حقوق زنان ایرانی معرفی کرده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به موضوع "منع خشونت علیه زنان"، ضمن بیان تفسیر خود در این خصوص تلاش کرده است تا چهرهٔ ظاهری خود در خصوص دفاع از حقوق زنان ایرانی را حفظ نماید.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «منع خشونت علیه زنان تأیید خشونت علیه مردان نیست» خود را علاقه مند به انصاف نشان داده و می‌نویسد: «ممکن است بعضی از ما با برخی از انواع خشونت علیه زنان آشنا نباشیم. کتک زدن و فریاد کشیدن و فحش دادن و سوءاستفاده جنسی، متلک گفتن، قاچاق زنان یا ناقص کردن دستگاه تناسلی زنان را غالباً از مصادیق روشن خشونت می دانیم.

اما سایت دولتی مربوط به سلامتی زنان در بریتانیا می‌نویسند رفتار آمرانه و حسادت آمیز، پیامک فرستادن پشت سر هم به قصد چک کردن و یا دور نگه داشتن زن از دوستان و اعضای فامیلش هم همه از مصادیق خشونت علیه زنان هستند.

برخی کاربران با دیدن آنچه زنان این روزها در شبکه‌های اجتماعی درباره خشونت علیه زنان می‌نویسند متعجب می‌شوند و حتی گاهی از کوره در می‌روند. علی در توییتر نوشته: ما هرکاری بکنیم و هر چه بگوییم می‌شود خشونت علیه زنان.

بر اساس تعریف کارشناسان، خشونت علیه زنان به هر رفتاری اعم از فیزیکی یا غیر فیزیکی گفته می‌شود که بر اساس جنسیت انجام شده و موجب آسیب‌های فیزیکی، جنسی، روحی، روانی یا اقتصادی و مالی شود. »

بی‌بی‌سی در بخش‌های دیگر این گزارش برای مثال خشونت علیه زنان تنها به بیان خاطرات چند به ظاهر ایرانی پرداخته و به تبلیغ برای یک کمپین آمریکایی می‌پردازد.

این شبکهٔ سلطنتی انگلیسی آورده است: «شیرین که قربانی خشونت خانگی است و بعد از سال‌ها کتک خوردن از همسرش، بالاخره از او جدا شده می‌گوید فقط کتک زدن و خشونت فیزیکی نیست، خشونت علیه زنان ابعاد گسترده تری دارد. شیرین با تاکید بر لزوم آگاهی رسانی در این زمینه، می‌گوید بسیاری از زنان ما هم ممکن است ندانند مورد خشونت واقع شده‌اند یا می‌شوند. او می‌گوید جدا از کتک‌هایی که از شوهرش می‌خورده، سال‌ها بعد از اینکه از شوهرش جدا شده، متوجه شده که همسرش با تهدید به بیرون کردن او از خانه مدام به صورت جدی یا شوخی او را مورد خشونت قرار می‌داده. خشونتی که روح و روانش را مدام آزار می‌داده است.

شیرین کاربر شبکه‌های اجتماعی نیست ولی امثال او در شبکه‌های اجتماعی کم نیستند. کاربران شبکه‌های اجتماعی دو سه روز است که از خشونت‌هایی که در طول زندگی بر آن‌ها اعمال شده می‌نویسند.

کمپین نارنجی سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونت علیه زنان از ۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر یعنی از پنجم تا بیستم آذرماه برگزار می‌شود. به همین بهانه است که کاربران شبکه‌های اجتماعی هم با هشتگ های #نه_به_خشونت_علیه _زنان و #خشونت_علیه_زنان در این زمینه می‌نویسند. خیلی از کاربران زن و مرد شبکه‌های اجتماعی هم عکس‌های پروفایلشان را برای حمایت از این کمپین نارنجی کرده‌اند.

در دو روز اخیر حدود ۲۵۰۰ توییت در مورد خشونت علیه زنان با هشتگهای مختلف در توییتر فارسی زبان منتشر شده. در فیس بوک هم به همین ترتیب پست‌هایی به خشونت علیه زنان اختصاص داده شده است.

حمایت از این کمپین مختص زنان نیست برخی مردان هم با اشاره به موارد خشونت یا مذمت سکوت در این زمینه در شبکه‌های اجتماعی مشارکت فعال داشتند. »

اما همانطور که به آن اشاره شد، این دلسوزی‌های بی پایان بی‌بی‌سی برای زنان که با زیرکی با آوردن چند مثال ایرانی با سیاه نمایی بر ضد کشورمان نیز درآمیخته بود، در شرایطی است که وضعیت اروپا و آمریکا در خصوص آزار و خشونت زنان کاملاً اسف بار و غیر قابل انکار است.

"آژانس اتحادیه اروپا برای حقوق اساسی" (FRA) در تحقیقاتی گسترده در خصوص وضعیت خشونت علیه زنان در کشورهای اروپایی به نتایجی هولناک رسیده است که نشان می‌دهد بیش از 62 میلیون یا به عبارتی بیش از یک سوم زنان، از سن 15 سالگی قربانی خشونت بوده‌اند. این تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از 55 درصد زنان مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند، 18 درصد با مزاحمت مواجه بوده‌اند و 43 درصد با سوء استفاده روانی دچار بوده‌اند.

"مورتن کیاروم" مدیر این آژانش در زمان اعلام نتایج این تحقیق به وضعیت بحرانی اروپا از حیث نقض حقوق زنان اذعان نموده و گفته است: "خشونت علیه زنان و به طور خاص خشونت مبتنی بر جنسیت که به طرز نامناسبی بر زنان تأثیر می‌گذارد، نقض گسترده حقوق بشر است که اتحادیه اروپا نمی‌تواند از آن چشم‌پوشی کند.‌"

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل