856

اندر حکایات بی‌بی‌سی و علی مطهری

6 سال قبل

هم رسانی

   علی مطهری

شاید به‌جرئت بتوان ادعا کرد که روزی در سایت و شبکه بی‌بی‌سی فارسی نیست که سخن یا مطلبی از علی مطهری نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی ایران مطرح نشود.
اختصاص ساعت‌ها از آنتن شبکه بی‌بی‌سی فارسی که با هزینه مالیات شهروندان انگلیسی اداره می‌شود کمی تعجب‌برانگیز می‌باشد. اما گویا بی‌بی‌سی خود به‌نوعی از ترور کنندگان فکر شهید آیت‌الله مطهری می‌باشد امروز به تریبونی برای انتشار مواضع بعضاً ساز علی مطهری فرزند این شهید بزرگوار تبدیل‌شده است.
یکی از سیاست‌هایی که بی‌بی‌سی در خصوص وی در پیش‌گرفته تأکید این شبکه بر انتساب وی شهید مطهری و بزرگنمایی آن می‌باشد تا حدی که گویا هر سخنی از سوی وی صادر می‌شود سخن و نص پدر بزرگوار و شهید ایشان می‌باشد. و بی‌بی‌سی به‌نوعی قلمداد می‌کند که هر کس نداند گمان آن می‌برد این شبکه یکی از نشر دهندگان اصلی آرا و نظریات شهید مطهری می‌باشد.
سیاست دیگری که بی‌بی‌سی در خصوص شخص آقای مطهری در پی گرفته این است که هر یک از مواضع سیاسی ایشان را به‌نوعی موضع صحیح و بی‌اشکال در درون کشور به شمارمی آوا و آن را منتشر کرده و از آن حمایت می‌کند. اینکه تأکید بر مواضع سیاسی آقای مطهری شد به آن دلیل است که اتفاق این شبکه زیرکی هر چه تمام‌تر سعی در سانسور مواضع فرهنگی ایشان دارد. مواضعی که بعضاً به‌جای آنکه به جریان اصلاح‌طلبی در کشور و مواضع بی‌بی‌سی فارسی نزدیک باشد به مواضع جریان اصولگرایی نزدیک است. به‌عنوان نمونه وقتی آقای مطهری در اعتراضی به وضعیت حجاب در کشور در مجلس عکس ساپورت پوش‌ها بر روی دست گرفته و از این وضعیت لب به اعتراض می‌گشاید بی‌بی‌سی این موضع را سانسور کرده و از کنار آن می‌گذرد و یا زمانی که ایشان در خصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها عنوان می‌کند که باید بر اساس مواضع شرع و نظر مراجع تقلید اقدام شود بی‌بی‌سی بازهم این تیپ مواضع وی را نادیده گرفته.
در پایان به نظر با توجه به شخصیت و مواضعی که تا به امروز آقای مطهری از خود نشان داده است که بیشتر در فضاهای اصلاح‌طلبی می‌باشد و با توجه به انتساب ایشان به‌عنوان فرزند به شهید مطهری و به‌تبع آن جایگاه ویژه‌این شهید بزرگوار در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و نقش ویژه‌ای که پس پیروزی ایشان ایفا کردند و همچنین جایگاه ویژه‌ای در جمهوری اسلامی و مردم ایران دارند بی‌بی‌سی سعی می‌کند تا به آقای مطهری نزدیک شده و درنهایت به تریبونی برای بیان نظرات ایشان تبدیل شود تا بتواند بر آن نظرات تأثیر گذاشته و نهایت جهت دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل