860

پناه‌جویان افغان، بیرون راندگان از غرب

6 سال قبل

هم رسانی

   وضعیت بحرانی پناهجویان افغان در غرب

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به وضعیت پناه‌جویان افغان در بلغارستان، به بی‌توجهی‌های غرب در خصوص شرایط این افراد اذعان نموده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان وابسته به دولت انگلیس در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، در حالی به وضعیت وخیم پناه‌جویان افغان در بلغارستان اذعان نموده است که این افراد در تمامی کشورهای غربی به یک بیرون رانده تبدیل شده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با بیان تیتر «'کسی به داد ما نرسید'؛ پناه‌جویان افغان از بلغارستان اخراج می‌شوند؟»، این‌گونه نوشته است: «سفارت افغانستان در بلغارستان (بلغاریا) می‌گوید از دولت این کشور خواسته است که پناه‌جویان افغان را به شکل اجباری اخراج نکند.

هفته گذشته شماری از پناه‌جویان افغان در اردوگاهی در بلغارستان مدعی شدند که پس از یک تظاهرات، پلیس به این اردوگاه یورش برده و به دلیل لت و کوب، چند نفر آن‌ها مجروح شدند.

حدود ۱۳ هزار پناه‌جو هنوز در بلغارستان، فقیرترین کشور اتحادیه اروپا به امید رسیدن به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا حضور دارند. »

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز برای توجیه اخراج پناه‌جویان افغان از بلغارستان، آورده است: «بویکو بوریسوف، نخست‌وزیر بلغارستان گفته است که هزار پناه‌جو که در اعتراض‌های اخیر و در زد و خورد با پلیس شرکت داشتند، به جای دیگری منتقل خواهند شد.

آقای بوریسوف گفته افرادی که در "شورش" علیه پلیس دست داشتند، محاکمه و از بلغارستان اخراج خواهند شد.

احمد صدیق دلیر، سرپرست سفارت افغانستان در بلغارستان به بی‌بی‌سی گفت که او در دیدار با مقام‌های این کشور، از جمله وزیر داخله/کشور بلغارستان خواهان آن شده تا به وضعیت پناهندگان افغان در این کشور رسیدگی شود و از اخراج اجباری آن‌ها جلوگیری شود.

آقای دلیر در مورد برخورد اخیر پلیس و پناهندگان در اردوگاه شهر هارمانلی، بزرگ‌ترین اردوگاه پناهندگان در بلغارستان گفت: "از یک هفته بدین سو مسئولان دولت بلغاریا این کمپ (اردوگاه) را به این خاطر که گویا امراض ساری (واگیر) در بین مهاجران وجود داشته، مسدود کرده‌اند. یعنی کمپ از حالت آزاد به حالت بسته درآمده که اجازه رفت و آمد و خروج از کمپ به مهاجران داده نمی‌شود."
آقای دلیر گفت مقامات بلغارستان در مورد دلیل زد و خورد میان پلیس و پناهندگان به او چنین گفته‌اند: "این حالت وقتی به وجود آمد که مهاجران شروع کردند به ایجاد سلسله بی‌نظمی‌هایی که منجر شد به اینکه (وسایل) اتاق‌های خود را می‌شکنند، در و پنجره و اتاق‌هایی که مربوط به خدمات صحی (درمانی) بوده، را از بین می‌برند، شعار می‌دهند و در نتیجه به قول مقامات رسمی بلغاریا یکی از پناه‌جویان بیرق (پرچم) دولت بلغاریا را آتش می‌زند. در این حادثه و بعد از مداخله پلیس یک تعداد از این مهاجران زخمی می‌شوند. سپس پلیس تعدادی از پناهندگان افغان را که مجرد هستند، از این کمپ بیرون کرده و به کمپ دیگری در نزدیکی سرحد ترکیه منتقل می‌کند."»

البته بررسی جزئی تر این جریان به ما این واقعیت را نشان می‌دهد که اعتراض پناه‌جویان اردوگاه مذکور و پس از مداخله نیروهای امنیتی، درگیری آن‌ها با پلیس در پی این صورت گرفته است که به مقامات بلغارستانی و پلیس این کشور تنها به دلیل انتشار شایعه‌ای مبنی بر وجود یک بیماری واگیردار در بین حاضرین در اردوگاه، آن‌ها را محبوس کرده و با ایجاد حالت ممنوعه، ورود و خروج به این منطقه را به طور کلی قطع کرده بودند.

البته این وضعیت تنها به بلغارستان محدود نمی‌شود و برای پناه‌جویان افغان، تمامی اروپا و غرب به مکانی ناامن تبدیل شده است.

در همین راستا، روزنامه گاردین چاپ لندن، در گزارشی با اذعان به اخراج سریع و عجولانه تعداد قابل توجهی از پناه‌جویان افغانستانی از انگلیس، این گونه می‌آورد: دولت انگلیس به واسطه اخراج صدها پناه‌جویی که بخش اعظمی از زندگی خود را در این کشور گذرانده‌اند، تحت انتقاد زیادی قرار گرفته است.دولت انگلیس تاکنون 605 پناه‌جوی افغان که «بدون همراه» وارد این کشور شده بودند را اخراج کرده است. با وجود حضور نیروهای نظامی انگلیس در افغانستان، کودکان افغان بیش از کودکان سایر ملیت‌ها از حق پناهندگی دائم محروم هستند و دولت انگلیس از سال 2006 تاکنون تنها به 6 درصد کودکان بدون والدین و همراه پناهندگی داده است.

و جالب اینجاست که رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی در حالی در برابر عدم تحمل غرب و از جمله انگلیس در مقابل پذیرش کمتر از چند هزار پناه‌جوی افغان و حتی کودکان پناه‌جوی افغان، آن هم در شرایطی که سال‌ها خاک کشورشان را به اشغال خود در آورده‌اند، اندکی واکنش نشان نمی‌دهند که در طول تمامی این سال‌ها، با وجود حضور مستمر بیش از سه میلیون تبعه افغان در ایران، کشورمان باز هم به بی توجهی به حقوق این پناه‌جویان متهم شده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل