865

اقتدار ایران در خلیج‌فارس و سوال عجیب بی بی سی

5 سال قبل

هم رسانی

   قایق تندرو متعلق به نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در سوالی عجیب، با انتشار گزارشی، اقتدار نظامی ایران در آب‌های متعلق به کشورمان در خلیج‌فارس را بی‌دلیل نشان می‌دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی گزارشی را بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است که با طرحی سوالی عجیب تلاش کرده است تا حضور مقتدرانه نظامی جمهوری اسلامی ایران در آب‌های متعلق به کشورمان در خلیج‌فارس را بی‌دلیل و تنها نوعی ماجراجویی نشان دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که با طرح سؤال «هدف سپاه از تحرکاتش در خلیج‌فارس چیست؟» منتشر کرده است، این‌گونه نوشته است: «نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران ظرف دو دهه گذشته، ضمن پیشرفت‌هایی که از نظر تسلیحات و تجهیزات نظامی داشته، با توجه به حضور بخش عمده‌ای از ناوگان پنجم آمریکا در خلیج‌فارس و دریای عمان به‌طور مستمر با این نیروها برخوردهای تنش آمیز داشته است.

در سال‌های اخیر بر اثر تقویت نیروی دریایی سپاه، انجام آزمایش‌های موشکی در نزدیکی ناوهای آمریکایی، مانور قایق‌های تندرو و برگزاری رزمایش‌های مختلف در همسایگی نیروهای آمریکایی، بر شدت این تنش‌ها افزوده شده است.

در یکی از برجسته‌ترین موارد، در اوایل سال مسیحی جاری ۱۰ ملوان آمریکایی که وارد آب‌های ایران شده بودند توسط نیروی دریایی سپاه بازداشت، اما ساعاتی بعد آزاد شدند. دولت آمریکا اعلام کرد که خطای دستگاه‌های رهیابی باعث ورود دو قایق نیروی دریایی آن کشور به آب‌های ایران شده بود.

در یک مورد بالقوه خطرناک، در شهریور ماه امسال ۷ قایق تندرو سپاه به ناو فایربولت نزدیک شده و مشغول مانور در اطراف آن می‌شوند. به گفته یک سخنگوی پنتاگون، ۳ قایق تندرو در نزدیکی کشتی آمریکایی مانور می‌دادند، اما یکی از آن‌ها مستقیماً در جلوی مسیر حرکت فایربولت به‌طور کامل ایستاد. فایربولت برای جلوگیری از برخورد با قایق مزبور مجبور به تغییر مسیر شد. »

این شبکه سلطنتی انگلیسی در ادامه نیز برای این ایجاد تردید در ذهن مخاطبین خود، می‌آورد: «سپاه پاسداران غالباً این مانورها را در چارچوب حق ایران برای حفاظت از مرزهایش تعریف می‌کند، اما مسئله سؤال‌برانگیز افزایش تحرکات تهدیدآمیز نیروی دریایی سپاه نسبت به ناوگان آمریکا است. برخی گزارش‌ها حاکی است که تحرکات مزبور از ۲۳ مورد در سال ۲۰۱۵ به ۳۲ مورد تنها ظرف ۹ ماه اول سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است. به عبارت دیگر موارد بالقوه خطرآفرین ناشی از تحرکات سپاه حداقل افزایشی ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد درحالی‌که ممکن است تا پایان سال مسیحی جاری از این میزان نیز تجاوز کند.

برخی از تحلیلگران بر اساس اظهارات و دیدگاه‌های فرماندهان سپاه می‌گویند که هدف سپاه، تحریک آمریکا برای آغاز یک درگیری نظامی محدود است. طبق محاسبات سپاه، آمریکا قادر به ادامه یک جنگ طولانی علیه ایران نخواهد بود و شکست خواهد خورد. آقای حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه گفته است که "قدرت دفاعی ما بر اساس راهبرد دفاعی ما شکل گرفته و فرض حاکم بر راهبرد و استراتژی دفاعی ما این است که در یک نبرد گسترده با ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا وارد جنگ خواهیم شد... آغاز جنگ با دشمن است، اما پایان آن با ما است. ما قابلیت جنگ‌های طولانی مدت و فرسایشی را داریم و دشمن را فرسوده و متلاشی خواهیم کرد". نظیر این سخنان بارها از زبان فرماندهان سپاه شنیده شده است. »

اما آیا حضور ایران در آب‌های خلیج‌فارس که متعلق به خود این کشور است سؤال‌برانگیز است و باید دلیل خاصی به همراه داشته باشد، یا حضور نظامی گسترده غرب ازجمله آمریکا و انگلیس در این آب‌ها که هزاران کیلومتر از خاک کشورهایشان دورتر است؟!

چرا بی‌بی‌سی از آمریکا و خود انگلیس و دیگر کشورهای غربی این سؤال را نمی‌پرسد که با چه هدف و انگیزه‌ای آب‌های خلیج‌فارس را به اشغال ناوهای نظامی خود درآورده‌اند؟!

آیا این شبکه انگلیسی انتظار دارد که جمهوری اسلامی ایران با آرامش کامل، همان کاری را انجام بدهد که بسیاری از کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس انجام داده‌اند و بدون اندک واکنشی، آب‌های متعلق به خود را دودستی به نظامیان غربی تقدیم کند؟!

ازنظر حقوق بین‌المللی، آیا نقض حریم آبی یک کشور به‌وسیله شناورها و ناوهای نظامی سایر کشورها مورد اعتراض و مخالفت قرار می‌گیرد و کار ناپسندی تلقی می‌شود، یا برعکس دفاع یک کشور از حریم و مرزهای خود در برابر این‌گونه تجاوزات، اشتباه دانسته شده است؟!

آیا اگر آن 10 تفنگدار نیروی دریایی آمریکا با دو شناور مسلح خود وارد آب‌های متعلق به جمهوری اسلامی ایران نمی‌شدند، توسط مرزبانان کشورمان در آب‌های خلیج‌فارس بازداشت و مورد برخورد و واکنش قرار می‌گرفتند؟! چطور به این نظامیان خارجی در خصوص دلایل تجاوزشان به آب‌های کشورمان اعتراضی وارد نمی‌شود اما برخورد کشورمان با این متجاوزان، سؤال‌برانگیز است؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل