869

اذعان بی‌بی‌سی به بحران اجتماعی در آمریکا

5 سال قبل

هم رسانی

   کاهش امید به زندگی در آمریکا

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی از پایین آمدن امید به زندگی در بین مردم آمریکا خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، به یکی از بحران‌های اجتماعی موجود در جامعه آمریکا اذعان نموده است.

شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در این گزارش اذعان نموده است که با توجه به بحران‌های مختلف موجود در ایالات متحده، میزان امید به زندگی در بین مردم این کشور روندی نزولی را در پیش گرفته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با این تیتر که «امید به زندگی در آمریکا کاهش یافت»، می‌نویسد: «شاخص امید به زندگی در آمریکا برای اولین پس از دو دهه کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های مرکز ملی آمار سلامت در آمریکا، امید به زندگی برای مردان از ۷۶.۵ سال در سال ۲۰۱۴ به ۷۶.۳ سال در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است. این آمار برای زنان کاهش از ۸۱.۳ سال به ۸۱.۲ سال در همین مدت را نشان می‌دهد.

داده‌های این مرکز نشان از افزایش علت‌های متعدد مرگ دارند که بیماری قلبی، زوال عقل و مرگ نوزادان بر اثر حادثه از جمله این علت‌ها بوده است. آخرین بار که امید به زندگی در آمریکا کاهش یافت، در دوران اوج بحران ایدز در سال ۱۹۹۳ بود.

بعد از جنگ جهانی دوم امید به زندگی در آمریکا به تدریج زیاد شد و در سال ۱۹۵۰ به بیش از ۶۸ سال رسید.

همچنین در سال ۱۹۸۰ بعد از شیوع شدید آنفلوانزا امید به زندگی کاهش یافت.

شاخص امید به زندگی برای زنان و مردان ۷۸.۸ سال است که از سال ۲۰۱۴ به مقدار ۰.۱ سال کاهش یافته است.

امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و افراد به طور متوسط چند سال می‌توانند انتظار زنده ماندن داشته باشند. »

این در حالی است که با بررسی وضعیت اجتماعی و اقتصادی حاکم بر ایالات متحده آمریکا می‌توان فهمید که یقیناً تنها عامل کاهش امید به زندگی در بین مردم این کشور، ابتلا به بیماری قلبی و امثال آن نیست.

جامعه ای که بیش از صد میلیون نفر از جمعیت آن در زیر خط فقر زندگی می‌کنند و بیش از 7 درصد از جمعیت آن با فقر مطلق دست و پنجه نرم می‌کنند، آیا می‌توانند به زندگی امیدوار باشند؟!

مردمی که هر ساله شاهد قتل چندین هزار نفر به دست نیروهای پلیسی هستند که در ظاهر باید حافظ امنیت و آرامش آن‌ها باشند، چگونه باید امیدوارتر از قبل به زندگی ادامه دهند؟!

در کشوری که بر اساس آمارهای رسمی و اذعان اکثر رسانه‌های خود آمریکا، هر ساله بیش از 14 درصد بر میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر افزوده می‌شود، آیا کاهش امید به زندگی سؤال برانگیز است؟!

وقتی در هر روز بیش از دو هزار زن و دختر در ایالات متحده قربانی خشونت و تجاوزات جنسی می‌شوند و در هر سال بیش از 640 هزار نفر قربانی این گونه خشونت‌ها هستند، وقتی دختری نوجوان در ملاء عام و در مقابل دید عموم مردم در مقابل درب مدرسه‌اش توسط چندین نفر مورد آزار و تجاوز قرار می‌گیرد و آب از آب تکان نمی‌خورد، آیا نباید انتظار کاهش سطح امید به زندگی در بین مردم این جمعه را داشت؟!

درست است که ایالات متحده آمریکا همواره با سیاست‌های خود در نقاط مختلف جهان، زندگی را از میلیون‌ها انسان بی گناه گرفته است، اما یقیناً تجربه نشان داده است که این رفتارها هر چند غیر مستقیم اما بر زندگی جامعه آمریکایی نیز اثر گذاشته و می‌گذارد، هر چند که سیاست‌های داخلی دولت مردان آمریکایی نیز در این کاهش امید به زندگی کاملاً اثرگذار بوده است و در تمامی حوزه‌های بیان شده در بالا و حوزه‌های مشابه دیگر، نه تنها تلاشی برای بهبود وضعیت نشده است، بلکه به شکل‌هایی مختلف نیز، گام‌هایی بزرگ در جهت بدتر شدن شرایط اجتماعی در آمریکا برداشته شده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل