882

تلاشی برای تلخ کردن شیرینی آزادی حلب

5 سال قبل

هم رسانی

   مردم جنگ زده سوریه در حلب

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به اظهارات مقامات سازمان ملل مبنی بر خشونت نیروهای دولتی سوریه با مردم غیرنظامی در حلب، تلاش کرده است تا شیرینی آزادی کامل این شهر را تلخ کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در پی آزادسازی کامل شهر حلب از چنگال تروریست‌ها، با انتشار گزارشی بدون توجه به این آزادی و پیروزی بزرگ برای ملت سوریه، با پرداختن به اظهارات مقامات سازمان ملل مبنی بر خشونت نیروهای دولتی سوریه با مردم غیرنظامی در حلب، تلاش کرده است تا به‌نوعی از شیرینی این موفقیت بزرگ برای ملت سوریه و از تلخی این شکست بزرگ برای تروریست‌ها و حامیانشان کم کند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «هشدار بان درباره 'وقوع فجایع در ساعات اخیر' در حلب»، این گونه نوشته است: «بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به "گزارش‌هایی از وقوع فجایع علیه شمار بزرگی از غیرنظامیان" در شهر حلب سوریه ابراز نگرانی کرده است.

آقای بان همه طرف‌ها به خصوص دولت سوریه و متحدان آن را ترغیب کرد از غیرنظامیان محافظت کنند.

یان اگلند مشاور حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش‌تر گفت که سوریه و روسیه "جوابگوی" فجایعی هستند که شبه نظامیان وفادار به دولت ممکن است مرتکب آن‌ها شوند.

پیش‌تر گزارش شد که مخالفان بشار اسد از شش محله دیگر حلب عقب‌نشینی کرده‌اند. به این ترتیب فقط بخش‌های کوچکی از حلب (کمتر از ۱۰ درصد) هنوز در کنترل شورشیان است.

استفان دوجاریک سخنگوی آقای بان در بیانیه‌ای گفت که "دبیرکل سازمان ملل شدیداً نگران گزارش‌های فجایع علیه شمار بزرگی از غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان در ساعات اخیر در حلب است."

"ضمن تاکید بر اینکه سازمان ملل مستقلاً قادر به تأیید این گزارش‌ها نیست، دبیرکل نگرانی شدید خود را به طرف‌های مربوطه منتقل می‌کند."

در این بیانیه آمده است: "او به فرستاده ویژه خود در امور سوریه دستور داده است مساله را فوراً با طرف‌های مرتبط مطرح کند."

دولت سوریه یا روسیه هنوز علناً در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند. »

اما همانطور مشاهده کردید، جالب اینجاست که خود بی‌بی‌سی و مقامات سازمان ملل نیز اذعان داشته‌اند که این ادعاها در خصوص قتل‌عام غیرنظامیان بی‌گناه توسط نیروهای دولتی سوریه، هیچ‌گاه قابلیت اثبات ندارد و این سازمان نیز نمی‌تواند مسئولیت تأیید آن را بپذیرد.

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز آورده است: «مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه نسبت به "قتل‌عامی واقعی" در حلب هشدار دارد. رامی عبدالرحمان از جامعه بین‌المللی خواهان پناهگاه امنی برای غیرنظامیان ایجاد کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی گفته است که در محله "مشهد" حلب که در کنترل شورشیان است، شماری از غیرنظامیان از ترس پیشروی ارتش سوریه به محله‌های دیگر فرار می‌کنند اما کوچه‌ها به‌اندازه‌ای شلوغ است که جایی برای رفتن ندارند.

یک معلم که در این منطقه مانده است درباره شدت درگیری‌ها به بی‌بی‌سی گفت مردم زیر بمباران شدید با یک فاجعه شبیه "آخرالزمان" مواجه هستند.

با شدت گرفتن حملات ارتش سوریه برای پس گرفتن شرق حلب، ده‌ها هزار غیرنظامی از این منطقه گریخته‌اند اما شمار زیادی هم از بیم بازجویی و کشته شدن به دست نیروهای امنیتی، خانه‌های خود را ترک نکرده‌اند. »

اما آیا این نهادهای مدافع حقوق بشر، در طول مدتی که حلب در چنگال تروریست‌های مورد حمایت غرب اسیر بود، در برابر جنایت‌های پر تعداد آن‌ها سکوت نکرده بودند؟!

حملات شیمیایی تروریست‌ها در مناطق مختلف حلب، به اسارت گرفتن زن‌ها و دخترها، اعدام‌های فراگیر، استفاده از مردم غیر نظامی به عنوان سپر دفاعی انسانی و ... تنها بخشی از جنایت‌هایی بوده است که تروریست‌ها در دوران تسلط خود بر حلب مرتکب شده و با سکوت نهادهای مدعی حقوق بشر همراه بودند.

بریدن سر کودک 12 ساله فلسطینی ساکن حلب آن هم در شرایطی که شواهدی مانند وجود لوله سِرُم بر دستش نشان دهنده بیماری وی و بستری بودنش در بیمارستان داشت، در مقابل دوربین و با افتخار، چگونه با لاپوشانی و سکوت آن‌ها همراه بود؟!

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که شب گذشته محله‌های "بستان القصر" و "الکلاسه" در بخش جنوبی واقع در شرق شهر حلب نیز که آخرین مناطق تحت تصرف تروریست‌ها بودند، از حضور آن‌ها پاکسازی شده و در نتیجه "حلب" به طور کال آزاد شد.

این آزادی به قدری با ارزش بوده و مردم سوریه را خوشحال کرده بود که از ساعات پایانی شب گذشته تا کنون نه تنها خیابان‌های حلب بلکه تمامی شهرها و نقاط سوریه شاهد جشن‌ها، پایکوبی ها و شادمانی‌ها مردم سختی دیده این کشور هستند؛ شیرینی بزرگی که غرب و ابزارهای رسانه‌ای مانند بی‌بی‌سی تلاش می‌کنند تا به هر طریقی از آن کم کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل