883

بی‌بی‌سی به دنبال متهم کردن سپاه در برهم خوردن برجام

6 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی به دنبال متهم کردن سپاه در برهم خوردن برجام

اخیرا بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی تحت عنوان "هدف سپاه از تحرکاتش در خلیج فارس چیست؟" به قلم "لطف الله قره چه داغی" به حضور پررنگ نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب های خلیج فارس می پردازد.
در نگاه اولیه به این یادداشت گمان این می بریم که بی‌بی‌سی صرفا در این مطلب به دنبال محکوم کردن سپاه به جهت مرزبانی از مرزهای آبی ایران است. که البته در بخش اول این یادداشت دقیقا نگاه فوق وجود دارد یعنی بی‌بی‌سی در کمال وقاحت سپاه پاسداران را به دلیل دفاع قانونی و مشروع از مرزهای آبی ایران محکوم کرده و بر این اقدام سپاه نام "تحرکات تهدید آمیز" می گذارد.
بی‌بی‌سی ابتدا اینگونه ادعا می کند که سپاه به دنبال یک درگیری محدود در منطقه خلیج فارس است و سپس خود ادعای خود را به دلیل آنچه عدم توانایی سپاه می خواند رد می کند و اینگونه می نویسد: "در یک رویارویی مستقیم با آمریکا، با وجود اطمینان سپاه به نیروی دریایی خود که در آن قایق‌های تندرو و قایق‌های بدون سرنشین نقش عمده‌ای را در یک جنگ نامتقارن دریایی بازی می‌کنند، ایران احتمالا بخت چندانی برای پیروزی ندارد. این شکست نه تنها تبعات نظامی بلکه تبعات ژئوپلیتیک عمده‌ای نیز به دنبال خواهد داشت. ایران تا زمانی می‌تواند قدرت خود را منطقه بازتاب دهد و به قول مقامات ایران "جریان مقاومت" را به عنوان یکی از بازیگران پرقدرت در منطقه مطرح کند که توان نظامی‌اش در پرده‌ای از ابهام قرار داشته باشد. با تحلیل رفتن و ضربه خوردن این توان که پشتوانه جریان مقاومت است از یکسو، و آشکار شدن ضعف‌های این نیروی نظامی از سوی دیگر، جریان مقاومت هم در معرض فروپاشی قرار خواهد گرفت. رعایت حفظ ابهام در توان نظامی، موضوعی است که به خصوص سپاه سخت بر آن پافشاری دارد."
همانطور که در بالا ملاحضه می شود بی‌بی‌سی سعی می کند قدرت نظامی سپاه را زیر سئوال ببرد اما خوب است که این شبکه به این سئوال پاسخ دهد که چگونه سپاه توان مقابله با آمریکا را ندارد اما حزب الله لبنان که صرفا یک نیروی شبه نظامی می باشد در مقابل رژیم تا دندان مسلح صهیونیستی با سلاح های محدودی که از ایران دریافت کرده بود مقتدرانه ایستادگی کرد و این رژیم را ذلیلانه مجبور به عقب نشینی کرد؟
بی‌بی‌سی در ادامه مطلب خود با مطرح کردن این سئوال که "پس چرا سپاه به تشدید تحرکات بالقوه خطرناک روی آورده است؟" در پاسخ سعی می کند دلیل این به گفته بی‌بی‌سی تحرکات سپاه را رقابت داخلی و نزاع بین دولت و سپاه بنامد و تلاش سپاه برای برهم زدن برجام می داند.
در پایان به نظر بی‌بی‌سی در تلاش است با توجه به اینکه آمریکایی ها با تصویت قانون تحریم های ایران عملا اقدام به نقض برجام کرده اند اما این شبکه به دنبال انحراف ذهن مخاطب خود است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل