886

وقتی "سیاوش اردلان" به بیانیه دانشجویان دانشگاه امیر کبیر گیر می دهد

6 سال قبل

هم رسانی

   سیاووش اردلان مجری برنامه نوبت شما

در سال های اخیر جریانی سیاسی- رسانه‌ای در سطح جهان سعی بر این داشته است که گرمایش زمین را یکی از مشکلات مهم بین‌المللی در حوزه محیط‌زیست معرفی کند.
این جریان تلاش‌های وسیعی در سطوح کشوری، منطقه‌ای و جهانی در جهت کاهش آثار آن در تغییر اقلیم کره‌ی زمین انجام داده است. در همین راستا کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۲ منعقد شد و پس از آن، پروتکلی در کیوتو ژاپن به امضای کشورهای جهان رسید که بر اساس آن برخی کشورهای توسعه‌یافته ملزم به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای شدند. اما فرجام این پروتکل به دلیل عدم پذیرش آن از سوی امریکا موفقیت‌آمیز نبود؛ زیرا امریکایی‌ها این پروتکل را مانع از توسعه اقتصادی خود ارزیابی می‌کردند. نهایتا در سال ۲۰۱۵ کشور جهان در بیست و یکمین اجلاس کنوانسیون تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در پاریس به سندی دست یافتند که مبتنی بر آن تمامی کشورهای عضو و نه تنها کشورهای توسعه‌یافته، موظف‌اند برنامه خود را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای انسان‌ساخت، خصوصاً دی اکسید کربن ارائه دهند.
در همین خصوص اخیرا دانشجویان عضو تشکل انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر در بیانیه خطاب به دولت در خصوص تصویب توافق نامه آب و هوایی پاریس هشدارهایی را داده اند.
این واکنش دانشجویان متعهد و پیگیر مسائل کشور با واکنش تمسخر آمیز "سیاوش اردلان" مجری و گزارش گر شبکه بی‌بی‌سی فارسی در صفحه فیس بوکش روبرو شده است.
وی که از مجریان پر سر و صدای بی‌بی‌سی فارسی می باشد این دانشجویان را با ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا مقایسه می کند که در وعده های انتخاباتی خود وعده خروج از این توافقنامه را داده بود.
دانشجویان در بخشی از بیانیه خود اینگونه می نگارند: " نویسندگان مفاد این توافقنامه، گاز دی اکسید کربن را به‌عنوان عامل گرمایش زمین معرفی می‌کنند. در صورتی بسیاری از جامعه دانشمندان حوزه اقلیم و هواشناسی معتقدند افزایش دی اکسید کربن سهم اندکی در گرمایش زمین دارد و این پدیده را متأثر از عوامل دیگری چون فعالیت‌های خورشیدی، تغییرات مدار کره زمین و تغییرات ایجاد شده در گردش اتمسفری زمین می‌دانند. اما نکته عجیب در این میان، سانسور نظرات مخالفان نقش دی اکسید کربن در گرمایش زمین در رسانه‌ها است، گویی که اجماع علمی بین دانشمندان در مورد علت گرمایش جهان وجود دارد و مقصر اصلی دی اکسید کربن است!" که با واکنشی زشت از سوی اردلان مواجه شده و وی اینگونه می گوید که آنها عقلاشون را روی هم گذاشته و به این نتیجه رسیده اند و انتها این نظر را فسفر سوزی دانشجویان می داند.
به نظر این واکنش اردلان باعث شده است تا بی‌بی‌سی از نقش وی در برنامه های این شبکه بکاهد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل