887

بی‌بی‌سی و تمدید اشغال افغانستان به دست آمریکا

5 سال قبل

هم رسانی

   اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی، اخیراً با انتشار گزارشی از تمدید یک ساله حضور نظامی ایالات متحده آمریکا در خاک افغانستان، خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، به بازتاب خبری در خصوص ادامه اشغال خاک افغانستان توسط هزاران نظامی ایالات متحده آمریکا تا حداقل پایان سال جدید میلادی پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی با اعلام این خبر به نقل از وزیر دفاع آمریکا که " تا پایان سال آینده ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان خواهند ماند "، نوشته است: «اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در سفری به افغانستان اعلام کرده که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر خواهند بود.

پیش از این گفته شده که در سال آینده تنها ۵۵۰۰ سرباز آمریکایی در این کشور خواهند بود، اما تغییر شمار نیروها براساس آنچه که آقای کارتر "تغییر برنامه" خواند، در نظر گرفته شده است. »

بی‌بی‌سی در این گزارش آمریکا را دلسوز ملت افغانستان و منجیان آن‌ها در برابر تروریست‌ها معرفی کرده و آورده است: «وزیر دفاع آمریکا روز جمعه (۱۹ قوس/آذر) در یک کنفرانس مشترک خبری با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل گفت که این نیروها با اجرای "عملیات‌های پیشگیرانه" به نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهند کرد که تأثیر استراتژیک خواهد داشت.

آقای کارتر افزود که ایالات متحده تعهدات مالی خود به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را تا سال ۲۰۲۰ همچنان ادامه خواهد داد که به همراه کمک‌های پیمان اتلانتیک شمالی و سایر حامیان بین‌المللی افغانستان به طور مجموعی سالانه پنج میلیارد دلار در اختیار این نیروها قرار خواهند داد.

او تاکید کرد که آمریکا به مأموریت مبارزه با تروریسم در افغانستان ادامه خواهد داد تا به گفته او، هیچ گروه تروریستی در افغانستان پناهگاه امنی نداشته باشد که بتواند ثبات افغانستان، آمریکا و متحدان آن را تهدید کند.

وزیر دفاع آمریکا از دو گروه القاعده و دولت اسلامی (داعش) در افغانستان نام برد و گفت که نیروهای آمریکایی با همکاری نیورهای امنیتی افغانستان رهبران بزرگ آن‌ها را در این کشور کشتند و مأموریت مبارزه با تروریسم برای ریشه‌کنی القاعده همچنان ادامه خواهد یافت. »

اما همانطور که پیش‌تر نیز در گزارش‌های مختلف به بررسی آن پرداخته‌ایم، واقعیت‌هایی که در طول بیش از یک دهه اشغال خاک افغانستان توسط نظامیان آمریکایی و هم پیمانات غربی‌اش مشاهده کرده‌ایم نشان می‌دهد که نه تنها دلیل این حضور و علاقه به تداوم آن، بخاطر کمک به ملت افغان نیست، بلکه تنها بهانه سازی برای تداوم حضور نظامی در منطقه، تسلط به مافیای بین المللی قاچاق مواد مخدر و ... از اهداف آن‌ها به شمار می‌رود.

خبرگزاری مهر در گزارشی به این واقعیت اشاره کرده و می‌آورد: " نتیجه حضور آمریکا در افغانستان چیزی جز ویرانی شهرها و کشتار مردم بیگناه در این کشور نبوده و اخبار مربوط به بازداشت و شکنجه افراد غیرنظامی و آزار و اذیت مردم توسط نظامیان ناتو و بمباران مناطق مسکونی به بهانه تخریب پایگاه‌های نظامی طالبان و القاعده همه مشکلاتی است که حقوق اولیه و طبیعی انسانی را به شدت نقض می‌کند و اغلب نهادهای بین المللی مانند سازمان حقوق بشر با وجود وابستگی به غرب، تعداد زیاد تلفات غیر نظامیان افغان را تأیید کرده‌اند. "

قتل عام غیر نظامیان افغان که بارها و بارها توسط نظامیان آمریکایی انجام گرفته است، ارتباطات آمریکا با طالبان، داعش و دیگر گروه‌های مسلحی که در افغانستان فعالیت می‌کنند، ویرانی‌های قابل توجهی که در خلال به ظاهر حمله به تروریست‌ها بر جای جای این کشور وارد شده است، گرفتن فرصت پیشرفت و خودکفایی در حوزه‌های مختلف امنیتی، نظامی، اقتصادی و ... از مردم افغانستان و بسیاری دیگر از موارد نیز کاملاً مشهود و از جمله خیانت‌های ایالات متحده در طول سال‌ها اشغال این کشور است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل