889

اطلاعات کاربران یاهو در دست آمریکا

6 سال قبل

هم رسانی

   تأکید دوباره بر جاسوسی آمریکا از کاربران یاهو

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از هک شدن "یک میلیارد" حساب کاربری "یاهو" خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود در شرایطی از هک شدن "یک میلیارد" حساب کاربری یاهو خبر داده است که پیش‌تر اسناد منتشر شده نشان دهنده دسترسی‌های ایالات متحده آمریکا به حساب‌های کاربری این شبکه ارتباطی و اجتماعی در سطح جهان بوده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام خبر «'یک میلیارد' حساب کاربری در یاهو هک شد»، نوشته است: «یاهو می‌گوید که ممکن است بیش از یک میلیارد حساب کاربران دستخوش حمله هکرها در سال ۲۰۱۳ قرار گرفته باشد.

این شرکت جستجوی اینترنتی گفت که به نظر می‌رسد آن هک جدا از حمله‌ای باشد که خبر آن در سپتامبر فاش شد و حدود ۵۰۰ میلیون حساب را در سال ۲۰۱۴ تحت تأثیر قرار داده بود.

یاهو گفت که اسامی، شماره تلفن‌ها، گذرکلمه ها و آدرس‌های ایمیل به سرقت رفت اما حساب‌های بانکی و مبادلات پولی در امان ماند.

این شرکت که شرکت خدمات تلفن همراه ورایزن آمریکا درحال خریداری آن است گفت با مقام‌ها و پلیس همکاری نزدیکی دارد. »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز با اشاره به نقش یک دولت در هک شدن حساب‌های کاربران یاهو، به نام این کشور اشاره نمی‌کند و می‌آورد: «زمانی که یاهو در ماه سپتامبر خبر حمله سال ۲۰۱۴ را فاش کرد گفت که "به اعتقاد ما اطلاعات کاربران توسط یک بازیگر دولتی به سرقت رفته است" اما نگفت به کدام کشور مظنون است.

در آن حمله که سال ۲۰۱۴ روی داده بود اطلاعات شخصی از جمله اسامی، آدرس‌های ایمیل و همچنین "سؤال و جواب‌های امنیتی رمزگذاری نشده" به سرقت رفت.

یاهو تحت فشار قرار داشته تا در مورد علت تأخیر زیاد در افشای آن حمله توضیح دهد.

ورایزن پیشنهادی ۴.۸ میلیارد دلاری (۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار) برای خریداری یاهو داده و حمله تازه سوالاتی درباره این معامله پیش می‌آورد.

ناظران می گویند که اگر خبر تازه باعث خشم کاربران علیه یاهو شود ممکن است ارزشش را برای ورایزن از دست بدهد.

یاهو روز چهارشنبه گفت که کاربران باید پسووردها و سؤالات امنیتی خود را عوض کنند. »

اما همانطور که اشاره شد، پیش تر اسنادی منتشر شده است که نشان می‌دهد دولتی که در گزارش مذکور به آن اشاره شده است، ایالات متحده آمریکا بوده است.

در همین راستا چندی پیش، خبرگزاری رویترز در گزارشی ویژه به این موضوع اذعان داشته و تأکید نموده است که " سه کارمند سابق و یک فرد چهارم مطلع از این رویداد" با افشای اسنادی که در اختیار این خبرگزاری قرار داده‌اند، اثبات کرده‌اند که "این شرکت از درخواست محرمانه دولت آمریکا اطاعت کرده و به خواست آژانس امنیت ملی آمریکا یا اف بی آی، صدها میلیون اکانت یاهو میل را اسکن کرده است."

این کارکنان سابق "یاهو" در اطلاعاتی که در اختیار این خبرگزاری قرار داده‌اند، با اعلام این که "درخواست برای جستجو در میان ایمیل‌های یاهو در قالب دستوری محرمانه به تیم حقوقی این شرکت ارسال شده است."، تأکید کرده‌اند که این مجموعه نیز بدون هیچ تردیدی درخواست ایالات متحده را پذیرفته و اعلام کرده است که " یاهو یک شرکت تابع قانون است و براساس قوانین امریکا عمل می‌کند."

این در حالی است که خود بی‌بی‌سی چندی پیش به بهره برداری‌های سیاسی ایالات متحده آمریکا از حساب کاربری اعضای "یاهو" و به عبارتی بهتر، جاسوسی‌های آمریکا از "یاهو" اذعان نموده بود و خود تأکید کرده بود که "گزارش می‌شود که شرکت یاهو به نمایندگی از سوی دولت آمریکا حساب ایمیل میلیون‌ها کاربر را به‌طور مخفیانه تجسس کرده است."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل