899

بی‌بی‌سی آیینه ی زنان ناراضی

6 سال قبل

هم رسانی

   کاریکاتور-با موضوع نمایش اهداف بی بی سی

به تازگی در صفحه ی ویژه ی "صد زن" بی‌بی‌سی فارسی گزارشاتی در مورد عده ای از زنان منتشر کرده است و برنامه ها و فعالیت هایی که آنان در طول روز انجام می دهند. اما در این گزارش بی‌بی‌سی به دنبال چیست؟

بی‌بی‌سی در مقدمه ی این گزارش می نویسد:


" اما چیزی که در برنامه روزانه این زنان جایش خالی به نظر می‌رسید، زمانی بود که هر کس نیاز دارد به خودش اختصاص دهد حتی برای دقایقی؛ لحظاتی برای کاری که دوست دارند،‌ برای کاری که به آنها آرامش می‌دهد و ذهنشان را از دغدغه‌ها برای لحظاتی دور نگه می‌دارد."


در این گزارش جای همسران این زن ها در برنامه ی روزانه ان ها خالیست و این زنان عموما از روند زندگی خود ناراضی به نظر می رسند.


به ظاهر بی‌بی‌سی هدف خود را به گونه ای بیان می کند که گویی قصد دارد زنان موفق را به تصویر بکشد اما در واقع از زنانی نام می برد که برای مثال وقتی برای رسیدگی به تفریحات و سرگرمی خود ندارند و یا حتی نمی توانند از شدت مشغله ی زیاد به بهداشت خود رسیدگی کنند.


در این گزارش ها حتی زنی مطرح می کند که اتاق خواب شوهرش از او جداست یا زنی دیگر با وجود تاهلش اوقات فراغت خود را با سگش می گذراند و یا زنی دیگر تمام وقت خود را صرف کارهای خانه و بچه داری می کند.


مشخص است که بی‌بی‌سی تنها در این گزارش ها که تقریبا تمام نمونه ها انتخاب شده و شبیه به هم هستند سعی دارند تا درماندگی و افسردگی زنان را به تصویر بکشد و نوعی ناامیدی و کرختی را به زنان خانه دار و یا شاغل منتقل کند تا آن ها از فعالیت های روزانه که عمده ی آن بچه داری و همسر داری است احساس بیهودگی و قربانی بودن کنند.
بی‌بی‌سی همچنین به دنبال نوعی سیاه نمایی در مورد وضعیت زنان است تا سری را که درد نمی کند به درد بیاورد.


ایا به راستی بچه داری و همسر داری را باید از فعالیت های زن حذف کرد تا او در آرامش باشد و حالش خوب شود؟
آیا با این اقدام تمام چرایی وجود "زن" زیر سوال نمی رود و خللی در روند رشد و تکامل این موجود پر ظرفیت ایجاد نمی شود؟
ایا تمام پتانسیلی که خداوند در وجود زن به ودیعه نهاده است در این خلاصه می شود که زن یک زندگی انفرادی و تک بعدی داشته باشد؟
در این صورت خانواده و رشد و بالندگی این نهاد کوچک اجتماعی که کل یک کشور و دنیا را می سازد بر دوش کیست و چگونه باید مدیریت شود؟
آیا مدیریت خانواده به زن عزت و اعتماد به نفس و جایگاه ارزشمند و حس خوب رضایتمندی نمی دهد؟


این ها همه سوالاتی است که مخاطبان صفحه ی ویژه ی "صد زن" این روزهای بی‌بی‌سی باید از خود بپرسند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل