901

بی‌بی‌سی و سودای آزادی یواشکی

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و سودای آزادی یواشکی

درحالی که بی‌بی‌سی فارسی تلاش میکند پروژه آزادی یواشکی را از فضای فیسبوک به فضای اینستاگرام بکشاند، تلاش میکند تا با ادبیات علمی، اهداف سیاسی اش را پنهان کند. اهداف سیاسی که با سانسورهایی آشکار میشود که در متن به نفع ملکه انگلیس انجام شده است.
گاه رسانه ها برای تاثیر گزاری بیشتر روی مخاطبان خاص خود، ادبیات آکادمیک به کار می برند و حالتی توصیفی به گزارش خود میدهد که حالا آمیخته با دقت یک پروژه دانشگاهی به نظر میرسد. گویی اهداف رسانه ای تحت الشعاع اهداف علمی قرار گرفته و قرار است یک توصیف و تحلیل واقعی و بی طرفانه به مخاطب ارائه شود! که البته مخاطب با تجربه، نخواهد پذیرفت.
مثلا در یادداشت "چرا سلبریتی‌های اینستاگرام را دنبال می‌کنیم؟" که به قلم "لیلی نیکونظر" نوشته شده است، اگرچه تحلیلی تئوریک به نظر میرسد اما اهداف رسانه ای مشخصی دارد. اهداف رسانه ای که با جهت گیری های سیاسی رسانه انگلیسی "بی‌بی‌سی فارسی" در هماهنگی و توافق است.
با توجه به سابقه بی‌بی‌سی فارسی در تلاش برای تخریب بخشی از سنت های دینی و ملی مثلا سنتهای مربوط به زنان(رجوع کنید به یادداشت : "آنچه ناظران نمیگویند:برند حلال یا بوسه حرام؟")،که تولید بسیار انبوه ادبیات تولید شده در این رسانه گواه آن است، حالا در یادداشت فوق الذکر مخاطب از ظرفیت شبکه پیام رسان اینستاگرام آگاه میگردد و تشویق میشود تا مانند مثالهای موجود در متن رفتار کند:
"دیگری که درباره‌ زندگی جنسی‌اش، آزادانه و بی‌دغدغه با هواداران غریبه‌اش حرف می‌زند"
این دقیقا مشابه پروژه "آزادی یواشکی" است که در سال 93 اجرا شد و بی‌بی‌سی فارسی به برجسته کردن آن پرداخت و دست اندرکاران آن را بارها و بارها به برنامه های خبری و تحلیلی خود فراخواند. آنچه در بستر فیسبوک جاری شد حالا قرار است به اینستاگرام کشیده شود. به این قسمت متن دقت کنید:
"رصد خرده‌ستاره‌های اینستاگرام فارسی نشان‌دهنده‌ سهیم شدن عده‌ی زیادی از به حاشیه‌راندگان فرهنگی و اجتماعی در جریان به دست آوردن توجه و شهرت هم هست؛ زنان و دختران جوانی که با ظاهر انتخابی مطلوب خود، و نه شکل و شمایل مطلوب گفتمان رسمی حکومتی، رو به دوربین می‌نشینند، یا تعدادی از تراجنسی‌های ایرانی که زندگی روزانه‌شان و گوشه‌ای از معاشرت‌ها و روزمرگی‌های خود را به نمایش می‌گذرانند. آن‌ها که تا دیروز سهمی از عیان شدن نداشتند، این روزها و به کمک شبکه‌های اجتماعی، مي‌توانند در داشتن سهمی از «تصویر» با دیگر کاربران رقابت کنند"
اما دم خروس این یادداشت در جایی است که وقتی است که به تاریخ شهرت پرداخته میشود:
"در گذشته، تاریخ شهرت به پادشاهان و اشرافیت، حلقه‌ کوچک نخبگان سیاست و مذهب، منحصر بود. الیت یا نخبگان، ستارگان نَسَبی Ascribed Celebrities بودند؛ کسانی که اغلب اوقات، شهرت را شبیه سلطنت و باقی امتیازها به ارث می‌بردند"
و مثالهایی از آن در دوران مدرن آورده میشود:
"هر چند این نوع شهرت در دوران مدرن هم قابل رویت است، به عنوان نمونه، نورث وِست، دختربچه‌ کیم‌ کارداشیان و همسر رپر او"
اما به ملکه انگلیس و خانواده او که مصداق کاملی از شهرت های اشرافی و ستاره های نسبی هستند اشاره نشده و این بخش از واقعیت سانسور میشود زیرا در سیاست های ادیتوریال بی‌بی‌سی نباید به ساحت ملکه جسارت شود! مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل