905

تلاش بی‌بی‌سی برای تداوم همراهی با ادعاهای ضد ایرانی

6 سال قبل

هم رسانی

   واکنش به موقع رهبر معظم انقلاب اسلامی به اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه انگلیس

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، در پی واکنش رهبر معظم انقلاب اسلامی به اظهارات ضد ایرانی وزیر امور خارجه انگلیس، بار دیگر بر این ادعاهای وی علیه کشورمان تأکید کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی چند روز پیش گزارشی را منتشر کرده است که به بازتاب ادعاهای ضد ایرانی وزیر امور خارجه انگلیس در خصوص تحولات منطقه و نقش ایران در این تحولات اختصاص داشت؛ اما این اظهارات بی‌اساس با واکنش به‌موقع و دقیق رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران همراه بود که پس‌ازاین واکنش، بی‌بی‌سی بار دیگر وارد عمل شده و با تأکید مجدد بر ادعاهای ضد ایرانی انگلیس، تداوم حضور خود در همراهی با هرگونه ادعای ضد ایرانی را اعلام نمود.

این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارش مذکور با بهانه بازتاب واکنش رهبری کشورمان به این موضوع، این‌گونه می‌نویسد: «رهبر ایران امروز ۲۷ آذر (۱۷ دسامبر) به مناسبت سالگرد تولد پیامبر اسلام در جمع مهمانان "کنفرانس وحدت اسلامی" در تهران سخنرانی کرده است.

او گفته "امروز دنیای اسلامی دچار محنت‌های بزرگی است" و با متهم کردن بریتانیا و آمریکا به‌عنوان عامل این وضع گفته "شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی مثل دو لبه یک قیچی به آتش افروزی و اختلاف افکنی مشغول‌اند".

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، که کمتر از دو هفته پیش برای شرکت در اجلاس رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به بحرین سفر کرد، گفته بود "ما باید همراه یکدیگر تلاش کنیم تا اقدامات تهاجمی ایران در منطقه را به عقب برانیم."

نخست‌وزیر بریتانیا خطاب به شش رهبر کشورهای عضو شورای همکاری گفته بود "می‌خواهم به شما اطمینان دهم که من به وضوح تهدیدی را که ایران متوجه منطقه خلیج [فارس] و در بعدی وسیع‌تر، متوجه خاورمیانه می‌کند مشاهده می‌کنم... ما باید همراه یکدیگر تلاش کنیم تا اقدامات تهاجمی ایران در منطقه را به عقب برانیم." »

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز می‌آورد: «خانم می‌گفته بود که به منظور تقویت امنیت کشورهای منطقه خلیج فارس از "یک مشارکت امنیتی" حمایت می‌کند که شامل سرمایه‌گذاری دفاعی و آموزش نظامی در بحرین و اردن هم بشود.

بحرین، عربستان سعودی، کویت، قطر، عمان و امارات متحده عربی اعضای شورای همکاری خلیج فارس هستند.

روابط ایران و بریتانیا که به دنبال حمله "دانشجویان بسیجی" به سفارت این کشور در تهران به پایین‌ترین سطح ممکن کاهش یافته بود، از زمان روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران بهبود یافته است. »

اما در واکنش به این ادعاهای ضد ایرانی وزیر خارجه انگلیس در خصوص نقش ایران در تحولات منطقه و البته دلسوزی‌های دروغین خود در این موضوع، رهبر معظم انقلاب اسلامی به درستی در بخشی از سخنانی که در دیدار با مهمان‌های کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی مطرح نمودند، به حقیقت ذات انگلیس پرداخته و فرمودند: " انگلیس‌ها در منطقهٔ ما همیشه منبع شر بودند، همیشه منبع نکبت برای ملّت‌ها بودند؛ ضربه‌هایی که این‌ها به حیات ملّت‌ها در این منطقه زدند، شاید در کمتر نقطه‌ای در دنیا از سوی یک قدرتی نظیر داشته باشد. در شبه قارّهٔ هند -که امروز هند و بنگلادش و پاکستان است- آن‌جور ضربه زدند، آن‌جور مردم را فشار دادند؛ در افغانستان یک‌جور، در ایران یک‌جور، در منطقهٔ عراق یک‌جور؛ بالاخره در فلسطین هم که آن حرکت مشئوم و خباثت‌آلود را انجام دادند و مسلمان‌ها را و در واقع یک ملّت را آواره کردند و از خانهٔ خودش دور کردند."

ایشان با تأکید بر این حقیقت که "یک کشور تاریخی ثبت‌شدهٔ از چند هزار سال پیش -به نام فلسطین- با سیاست انگلیسی‌ها از بین رفت" ادامه دادند: " در این منطقه از دو قرن پیش به این طرف -دو قرن و اندکی، از حدود ۱۸۰۰ (میلادی) به این طرف- هرچه از انگلیس‌ها سر زده است، شرّ و فساد و تهدید بوده؛ آن‌وقت این مسئول انگلیسی می‌آید اینجا و می‌گوید ایران تهدید منطقه است؛ ایران تهدید منطقه است؟ این خیلی بی‌شرمی می‌خواهد که کسانی که خودشان در طول زمان، تهدید و خطر و نکبت برای منطقه بوده‌اند، بیایند کشور مظلوم و عزیز ما را متّهم کنند؛ این‌ها این‌جوری هستند. "

این مقام انگلیسی در شرایطی این گونه جمهوری اسلامی ایران را دلیل ناآرامی‌ها در منطقه معرفی می‌کند که در واقعیت خود، از آغازین روزهای برنامه ریزی برای پایه ریزی گروه‌هایی مانند داعش در منطقه نقش آفرین بوده است و اسناد مختلف این موضوع را اثبات می‌کند.

در خصوص دیگر موضوع پررنگ این روزها در منطقه که نقض آشکار حقوق بشر در یمن به دست عربستان سعودی و متحدانش می‌باشد هم همین نقش آفرینی انگلیس کاملاً مشهود است؛ به طوری که به اذعان وزیر خارجه آل سعود، فرماندهان نظامی این کشور در اتاق هدایت تجاوز به یمن حضوری فعال داشته و دارند و تسلیحات آن‌ها نیز به راحتی برای تداوم بخشیدن به این تجاوز در اختیار عربستان قرار می‌گیرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل