906

نارضایتی بی‌بی‌سی از عدم حضور طالبان در کنفرانس وحدت اسلامی

5 سال قبل

هم رسانی

   برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی به میزبانی تهران

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، نارضایتی خود از عدم حضور طالبان در کنفرانس وحدت اسلامی را ابراز نمود.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش‌های اخیر خود پس از پایان یافتن دور جدید کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید، به عدم حضور "طالبان" در این کنفرانس پرداخته و تلاش کرده است تا به‌گونه‌ای، نارضایتی خود از این موضوع را ابراز نماید.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «طالبان: به کنفرانس وحدت اسلامی در تهران دعوت نشده‌ایم»، می‌نویسد: «گروه طالبان در خبرنامه‌ای گفته است که هیچ عضو این گروه برای شرکت در کنفرانس وحدت اسلامی در ایران دعوت نشده است.

محمدیوسف احمدی، از سخنگویان این گروه در خبرنامه‌ای گفته است که گزارش‌های رسانه‌ها مبنی بر دعوت اعضای این گروه برای شرکت در کنفرانس سالانه وحدت اسلامی نادرست است.

گزارش‌هایی در رسانه‌های افغانستان به نقل از محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ایران منتشر شده مبنی بر اینکه ایران از اعضای گروه طالبان برای شرکت در کنفرانس وحدت اسلامی دعوت کرده است.

در سایت رسمی آقای اراکی آمده است: "طالبان طیف و جریانی است که در درون آن شخصیت‌های افراطی و غیرافراطی وجود دارند و با غیر افراطی‌ها می‌شود گفت‌وگو کرد."

اما در این میان، صحبتی از دعوت اعضای گروه طالبان در کنفرانس امسال نشده است. »

بی‌بی‌سی در ادامه با تلاش برای بهره برداری از این موضوع برای اثبات ادعاهای پیشین خود در خصوص وجود همکاری میان ایران و طالبان، می‌آورد: «قبلاً محمدرضا بهرامی، سفیر ایران در کابل در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی افغانستان گفته بود که "ما با طالبان تماس داریم، اما رابطه نداریم. تماس ما با طالبان با هدف کنترل و اشراف اطلاعاتی است."

در روزهای اخیر گمانه‌زنی‌ها روی افزایش رابطه ایران و روسیه با طالبان در رسانه‌های افغانستان پررنگ‌تر شده است.

این کنفرانس در سی سال گذشته سالانه در ایران برگزار شده است. در این کنفرانس مسلمانانی از سراسر جهان دعوت می‌شوند تا روی مسائل مربوط به جهان اسلام بحث بکنند. »

این خبر در شرایطی توسط بی‌بی‌سی منتشر می‌شود که پیش‌تر نیز بارها، در برهه‌های زمانی مختلف و با بهانه‌هایی مختلف شاهد تلاش‌های این شبکهٔ دولتی انگلیسی برای اثبات ادعاهایی واهی در خصوص ارتباط و همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و طالبان بوده‌ایم؛ ادعایی که به‌وسیله آن این شبکه سعی می‌کند تا واقعیت‌هایی ازجمله ارتباطات و همکاری‌های متعدد انگلیس با این گروه تندرو در افغانستان را از دید مخاطبین مخفی نگاه دارد.

از طرفی ماهیت گروه طالبان و فعالیت‌هایش به‌طور کامل با فلسفه برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تضاد است؛ طالبان مملو از افراط در دین و خشونت است اما این کنفرانس به دلیل بررسی راه‌های گریز از افراط و برقراری وحدت میان تمامی مسلمانان جهان برپا می‌شود که درنتیجه هیچ منطقی حضور یک گروه افراطی را در آن نمی‌پذیرد.

رهبر معظم انقلاب در جریان دیدار با حاضرین در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، هدف از این کنفرانس را اتحاد و همدلی همه مسلمانان و دوری از هر گونه افراط دانسته و فرمودند: " امروز دو اراده در این منطقه با یکدیگر در تعارض‌اند: یک اراده، ارادهٔ وحدت است؛ یک اراده، ارادهٔ تفرقه است. ارادهٔ وحدت، متعلّق به مؤمنین است؛ فریاد اتّحاد و اجتماع مسلمین از حنجره‌های بااخلاص بلند است و مسلمان‌ها را دعوت می‌کنند به اینکه به مشترکاتشان توجّه بکنند؛ اگر این [طور] بشود و اگر این وحدت اتّفاق بیفتد، وضعی که امروز مسلمان‌ها دارند دیگر به این شکل نخواهد بود و مسلمان عزّت پیدا خواهد کرد. امروز شما ملاحظه کنید از منتهاالیه شرق آسیا در میانمار مسلمان‌کشی هست، تا غرب آفریقا در نیجریه و امثال این‌ها؛ همه‌جا مسلمان‌ها [کشته می‌شوند]؛ حالا یک‌جا به دست بودایی کشته می‌شوند، یک‌جا به دست بوکوحرام و داعش و امثال این‌ها کشته می‌شوند. یک عدّه‌ای هم در این آتش‌ها می‌دمند؛ شیعهٔ انگلیسی و سنّی آمریکایی مثل هم هستند؛ همه، دولبهٔ یک قیچی هستند؛ سعی‌شان این است که مسلمان‌ها را به جان هم بیندازند؛ این پیام ارادهٔ تفرقه است که ارادهٔ شیطانی است."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل