907

نگرانی بی‌بی‌سی از گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه

5 سال قبل

هم رسانی

   نگرانی بی‌بی‌سی از گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه

با معرفی رکس تیلرسون رییس شرکت نفتی " اکسون موبیل " آمریکا به عنوان گزینه "دونالد ترامپ" برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا، نگاه ها به کارنامه کاری این مرد تگزاسی محافظه کار بدون سابقه سیاسی افزایش یافته است.
روزنامه نیویورک تایمز با نگاهی به سوابق و گذشته کاری تیلرسون 64 ساله، او را محافظه کاری " منعطف و عملگرا " تشبیه کرده که می تواند به موقع با نرمش هایی که انجام می دهد خود را با شرایط جدید سازگار کند.

تیلرسون از سال 2006 بزرگ ترین شرکت نفتی آمریکا را مدیریت و رهبری می کند و طی این دهه توانسته است موفقیت هایی را در زمینه سازگاری دیدگاه های محافظه کارانه خود با قوانین و شرایط جدید کاری و بین المللی ایجاد کند.

نکته دیگر کارنامه تیلرسون روابط نزدیک او با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه است. از نگاه برخی ناظران و تحلیلگران ترامپ با معرفی تیلرسون به عنوان گزینه خود برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا پیام معناداری به روسیه فرستاده است، پیامی که نشانگر عزم و اراده جدی در دولت آینده آمریکا برای بهبود روابط با روسیه و حتی احتمال لغو تحریم های آمریکا علیه این کشور است.

ولادیمیر پوتین نیز دیروز ( سه شنبه) در سخنانی با استقبال از تغییرات سیاسی احتمالی در واشنگتن بدون نام بردن از وزیر امور خارجه معرفی شده ترامپ، گفته است حاضر است پس از استقرار ترامپ در کاخ سفید به منظور دیدار با او راهی واشنگتن شود. پوتین همچنین گفته است به سهم خود هر آنچه در توان دارد برای احیای مجدد روابط بین مسکو- واشنگتن در دولت آینده ترامپ انجام خواهد داد.

بدون شک یکی از اهداف اصلی ترامپ از معرفی تیلرسون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا، مساله بهبود روابط آمریکا – روسیه است. ترامپ به این بهبودی نیاز دارد تا بتواند بخشی از شعارهای انتخاباتی، برنامه ها و ایده های خود را عملی کند؛شعارها و برنامه هایی که بدون جلب و جذب همکاری روسیه اجرای آنها میسر نخواهد بود.

در همین زمینه بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی مفصل از این انتخاب ترامپ ابراز نگرانی کرد و سعی کرد با دست گذاشتن بر روی دو نکته انتخاب را زیر سئوال ببرد. اولین نکته ای را که بی‌بی‌سی در مورد گزینه ترامپ برای وزارت خارجه بزرگ کرد بحث عدم سابقه دیپلماتیک وی برای این پست بود شبکه بی‌بی‌سی با تاکید بر روی بی تجربه بودن وی انتخاب او را اشتباهی بزرگ از سوی رئیس جمهور منتخب آمریکا دانست. نکته دیگری که بی‌بی‌سی سعی کرد بیشتر به آن بپردازد ارتباط وی با روسیه و شخص ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور بود بی‌بی‌سی این انتخاب را از نشانه های تاثیر پذیری ترامپ از پوتین قلمداد کرد و سعی کرد به نقش روسیه در انتخاب ترامپ بپردازد.

اما اینکه چرا بی‌بی‌سی به عنوان یک رسانه انگلیسی از این انتخاب و به گفته خودش نزدیکی بین ترامپ و پوتین نگران است؟ بیشتر بر می گردد به سیاستی که سال ها اروپا دنبال کرده و آن تیره نگه داشتن رابطه آمریکا و روسیه بوده به دلیل واهمه ای که از قدرت گرفتن بیش از حد روسیه داشته اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل