908

وقتی بی‌بی‌سی ایران را ناقض برجام می خواند

6 سال قبل

هم رسانی

   وقتی بی‌بی‌سی ایران را ناقض برجام می خواند

در پی اهمال، تعلل و نقض برجام توسط آمریکا و پیرو تصمیمات شورای عالی امنیت ملی و هیات نظارت بر برجام، رییس جمهوری ایران دستورهای جداگانه ای را خطاب به وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی صادر کرد.
رئیس جمهور ایران اخیرا در واکنش به نقض آشکار برجام توسط آمریکا دستورهای جداگانه‌ای برای وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی صادر کرد که به طور خلاصه می‌توان آن‌ها را در دو مسئله خلاصه کرد اولاً محمد جواد ظریف مسئول پیگیری بازگرداندن مجدد تحریم‌ها شده است. ثانیاً علی اکبر صالحی هم در مدت سه ماه باید مطالعه و برنامه‌ریزی کند.
در بخشی از نامه رئیس جمهور به محمد جواد ظریف آمده است: به وزارت ‏امور خارجه دستور داده می‌شود نسبت به اجرایمراحل پیش‌بینی شده در «برجام» برای رسیدگی به موارد ‏نقض، اقدام نموده و دیگر پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی لازم را نیز به‌طور جدّی معمول دارد.
با آنکه اکثر کارشناسان بر این باور داشتند که تمدید تحریم ها از سوی آمریکا نقض برجام می باشد اما رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی فارسی تلاش کردند که این حرکت خلاف برجام آمریکایی ها را نقض برجام به حساب نیاورده و هم زبان با مسئولان آمریکایی این تحریم ها را بی ارتباط با برنامه هسته ای ایران معرفی کردند.
در کمال تعجب با آنکه بی‌بی‌سی این تحریم ها را خلاف برجام نمی داند، اما دستور رئیس جمهوری ایران را نوعی نمره منفی برای ایران بر شمرد و آن را به نوعی نقض برجام می داند حال آنکه طبق گفته سخنگوی کاخ سفید اقدامات ایران خلاف برجام نمی باشد. نکته دیگری که بی‌بی‌سی سعی کرد در پی دستورات اخیر آقای روحانی پی بگیرد این بود که در تحلیل خود تصمیم رئیس جمهور و دستورات وی را تحت فشار به گفته این شبکه نهاد های قدرت برشمرد. این ادعای بی‌بی‌سی در حالی مطرح می شود که چند ماه قبل از این اقدام آمریکا آقای ظریف نسبت به این اقدام آمریکایی ها هشدار داده بود و آن را خلاف برجام دانسته بود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل