919

بی‌بی‌سی در تقابل با اسلام گرایی حتی از جنس ترکیه

6 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی در تقابل با اسلام گرایی حتی از جنس ترکیه

بی‌بی‌سی فارسی را باید به تقابل تمام قد با اسلام و اسلام گرایی شناخت. اسلام از هر نوعش برای بی‌بی‌سی خطر محسوب می شود به همین جهت یکی از سیاست های اصلی و همیشگی این شبکه انگلیسی تقابل کاملا جدی با هر نوع اسلام می باشد.
هر چند شاید در مقاطع زمانی خاصی سیاست های این شبکه ایجاب کند تا با برخی جریانات اسلام گرا تعامل کند اما به محض که این جریان ظرفیت خود را برای سیاست های دول غربی به ویژه آمریکا و انگلیس از دست بدهد به راحتی آن را حذف می کند.

اخیرا بی‌بی‌سی فارسی به بهانه ترور سفیر روسیه در ترکیه به دست یکی از نیروهای امنیتی این کشور فضا را برای این را برای حمله به اسلام و اسلام گراها فراهم می کند.
بی‌بی‌سی در یادداشتی تحت عنوان "وقتی شعار مسلمانان در جنگ خندق در آنکارا شنیده می شود" سعی می کند با مقایسه بین جهادیان دوران صدر اسلام و به اصطلاح جهادیان امروز از اسلام یک چهره وحشی و خون ریز ترسیم کند که بر خلاف زمان متمدن خود در حال حرکت است.

بی‌بی‌سی در این یادداشت با هر نوع اسلام گرایی به مخالفت می پردازد و به این نکته اشاره می کند که حتی اسلام گرایی هایی از جنس ترکیه که خود بی‌بی‌سی از آن به عنوان سکولارترین اسلام گرایی یاد می کند برای جهان امروز خطرناک به نظر می رسد.

بی‌بی‌سی در ادامه برای اثبات ادعای خود اینگونه می نویسد: "مشکل جدی اسلام‌میانه‌رو در بنیادهای فکری مشترک آن با اسلام تندرو است. از این رو علی‌رغم تفاوت‌های در پیاده‌سازی و تطبیق، شکل نهایی نظام پیاده‌شده و تناقضات آن با دنیای مدرن با اختلاف درجات یکسان و مشابه است. اسلام سیاسی در هر دو شکل میانه‌رو و تندروی آن نگاهی نوستالژیک به تاریخ سیاسی اسلام دارد و تمایل خود نسبت به احیای آن و بازگشت به آن را انکار نمی‌کند. هر دو نمونه اسلام میانه‌رو و تندرو به تطبیق شریعت باور داشته و آن را وجهه بارز دینداری می‌شمرند. تفاوت این دو نسخه در این خصوص تنها در حجم قابل تطبیق شریعت در عصر حاضر و تمایل میانه‌روها به تطبیق تدریجی شریعت و نه یکباره آن است."
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل