922

بی‌بی‌سی و تهدید سازمان ملل توسط اسرائیل

6 سال قبل

هم رسانی

   قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی های اسرائیل در فلسطین

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در پس صدور قطعنامه ضد اسرائیلی در شورای امنیت سازمان ملل، با انتشار گزارشی به بازتاب تهدید سازمان ملل توسط رژیم اشغالگر صهیونیستی پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی‌زبان وابسته به دولت انگلیس در پی تصویب و صدور قطعنامه‌ای توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد که ادامه شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را محکوم می‌کرد، با انتشار گزارشی به بازتاب واکنش مقامات رژیم اشغالگر صهیونیستی به این قطعنامه و تهدید سازمان ملل توسط آن‌ها پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با این تیتر که «نتانیاهو: روابطمان با سازمان ملل را بازبینی می‌کنیم»، این‌گونه می‌نویسد: «بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ساخت‌وسازها در سرزمین‌های اشغالی ضمن انتقاد شدید گفته کشورش در مناسبات خود با این نهاد جهانی تجدیدنظر خواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل شب گذشته (۲۳ دسامبر- سوم دی) در قطع‌نامه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی خواستار توقف این ساخت‌وسازها شد.

آمریکا که معمولاً در حمایت از اسرائیل چنین قطعنامه‌هایی را وتو می‌کرد، روز جمعه به این قطعنامه رأی ممتنع داد و بدین ترتیب ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت توانستند با رأی مثبت به آن تصویبش کنند.»

بی‌بی‌سی در پرداختن به واکنش اسرائیل ادامه می‌دهد: «بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که در واکنش اولیه خود به تصویب این قطعنامه آن را "شرم‌آور" و "ضد اسرائیلی" خوانده بود و تأکید کرده بود که اسرائیل به این قطعنامه عمل نخواهد کرد، امروز (شنبه) در ادامه نارضایتی خود گفت به وزارت خارجه دستور داده ظرف یک ماه مناسبات میان کشورش و سازمان ملل متحد را بازبینی کند و نظر کارشناسی خود را به نخست‌وزیر اعلام کند.

آقای نتانیاهو گفته ازجمله از وزارت خارجه خواسته در بازبینی خود کمک‌های مالی اسرائیل به سازمان ملل متحد و همچنین حضور سفیر سازمان ملل در این کشور را مدنظر قرار دهد. »

رژیم اشغالگر صهیونیستی، سال‌هاست که با حمایت‌ها و پشتیبانی غیرقابل‌انکار غرب، به‌ویژه انگلیس و آمریکا، به جنایت علیه بشریت در سرزمین‌های اشغالی فلسطین ادامه داده است و در طول این سال‌ها اندک واکنشی جدی برای جلوگیری از این جنایت‌ها نیز از سوی هیچ نهاد بین‌المللی صورت نگرفته است، که مانع جدی در این مسیر نیز همان حمایت‌های غرب بوده است.

اکنون پس از 37 سال از آخرین قطعنامه‌ای که از طریق سازمان ملل به‌نوعی بر ضد اسرائیل صادرشده بود، شورای امنیت با قاطعیت کامل، قطعنامه‌ای را مصوب و صادر کرده است که البته فقط به یک مورد از جنایت‌های این رژیم یعنی شهرک‌سازی‌های مداوم آن‌ها در سرزمین‌های فلسطین اشاره‌کرده است.

این قطعنامه بدون هیچ رأی مخالفی، با 14 رأی موافق و تنها یک رأی ممتنع از سوی ایالات‌متحده آمریکا قاطعانه در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب درآمده است که خواهان توقف شهرک‌سازی‌های اسرائیل در این سرزمین‌هاست.

نکته جالب در این قطعنامه، رفتار ایالات‌متحده آمریکا بوده است که علیرغم ارتباطات صمیمانه با اسرائیل، از حق وتو خود در قبال این موضوع استفاده نکرده و ترجیح داده است تا با ظاهر رأی ممتنع، موافقت خود را ابراز کرده و اجازه دهد که این قطعنامه ضد اسرائیلی به تصویب درآید.

اما ظاهراً اسرائیل به‌قدری به حمایت‌ها و همراهی‌های کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی عادت کرده است که اکنون حتی صدور قطعنامه‌ای این‌چنینی پس از 37 سال نیز واکنش تند و همراه با عصبانیت و خشم آن‌ها را به دنبال داشته است.

آمارها نشان می‌دهد که رژیم اشغالگر صهیونیستی ساخت شهرک‌های یهودی در خاک فلسطین را به‌سرعت افزایش داده است و این افزایش پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات‌متحده آمریکا نیز، با توجه به حمایت‌های وی از اسرائیل در دوران تبلیغات خود، با سرعت بیشتری ادامه پیدا کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل