932

ارتباط ایران و طالبان؛ تکرار یک دروغ!

5 سال قبل

هم رسانی

   درگیری های مسلحانه طالبان در مناطق مرزی ایران (ولایت فراه)

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی دریکی دیگر از گزارش‌های اخیر خود، بار دیگر ادعاهای دروغین و البته تکراری خود در خصوص وجود ارتباط و همکاری میان ایران و طالبان را مطرح کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

یکی از ادعای ضد ایرانی شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در چند وقت اخیر، ادعای وجود همکاری و ارتباط میان جمهوری اسلامی ایران و طالبان در افغانستان بوده است که بارها و در برهه‌های زمانی مختلف و البته به بهانه‌هایی مختلف مورد طرح و بازتاب قرار گرفته است.

این بار شبکه سلطنتی انگلیس با بهانهٔ اظهارات غیر معتبر یک فرو در افغانستان مبنی بر انتقال اجساد کشته‌های طالبان از این کشور به ایران، این ادعای تکراری را به میان آورده است.

بی‌بی‌سی در گزارشی با تیتر «'اجساد طالبان به ایران انتقال ‌یافته و برایشان مراسم عزاداری برپاشده است'»، این‌گونه نوشته است: «ناصر مهری، سخنگوی والی فراه، در غرب افغانستان، به بی‌بی‌سی گفته است که اجساد شماری از کشته‌شدگان طالبان در درگیرهایی در این منطقه، به ایران منتقل شده است.

آقای مهری در همین رابطه افزوده است که نیروهای استخباراتی افغانستان همچنین به اطلاعاتی دست یافته‌اند که برای این افراد در خاک ایران، مراسم عزاداری نیز برپا شده است.

او درعین‌حال تأکید کرده است که نمی‌تواند دقیقاً بگوید که این افراد تبعه ایران بودند اما به گفته او این رویداد نشان‌دهنده حمایت ایران از طالبان است.

پیش‌ازاین گزارش‌های غیررسمی از حضور نیروهای ایرانی سپاه پاسداران در بین طالبان منتشرشده بود.

در همین خصوص یکی از دیپلمات‌های ایران در افغانستان که نخواست نامش فاش شود، ادعای حضور نیروهای ایرانی را در بین مخالفان مسلح رد کرد. وی تأکید کرده است که ایران از ابتدا از دولت مرکزی افغانستان حمایت کرده است و به این روند ادامه می‌دهد.

دولت ایران پیش‌ازاین ادعاهای حمایت از طالبان را نیز رد کرده بود اما گفته است با این گروه در ارتباط است. در همین رابطه پیش‌ازاین کاخ ریاست جمهوری افغانستان با ابراز نگرانی از تماس تهران با طالبان گفته بود که رفتار کشورها باید دولت‌محور باشد. »

اما همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن پرداخته‌ایم، این اتهام زنی‌ها به ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که کشورمان نه‌تنها همکاری خاصی با طالبان نداشته و ندارد، بلکه حتی در برهه‌های زمانی مختلف، به کمک مردم و دولت افغانستان برای مقابله با رفتارهای خشونت‌بار و افراطی طالبان اقدام کرده است.

شهادت 10 دیپلمات و یک خبرنگار ایرانی در حمله تروریستی 17 مرداد 1377 به کنسولگری کشورمان در مزار شریف که با نقش‌آفرینی آشکار طالبان صورت گرفته بود نشان‌دهنده همین واقعیت است.

اما در مقابل اسناد و شواهد معتبر گویای ارتباط نزدیک انگلیس و طالبان است که هیچ‌گاه رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی به آن نپرداخته و علیرغم نشانه‌های بسیار به‌راحتی از کنار آن عبور می‌کنند.

"دامینیک جرمی"، به‌عنوان سفیر انگلیس در افغانستان، در مصاحبه‌هایی مختلف به ارتباط دوستانه انگلیس با طالبان و نفوذ کشورش در این گروه افراطی تأکید کرده است و حتی بارها به این موضوع اشاره کرده است که انگلیس می‌تواند از این نفوذ برای مذاکره با طالبان در جهت صلح در افغانستان نیز استفاده کند.

تلاش‌های انگلیس برای ساخت مرکز آموزشی برای نیروهای طالبان در منطقهٔ جنوبی افغانستان و تأمین تجهیزات و مربیان آموزشی برای آن‌ها نیز که از طریق دسترسی پلیس افغانستان به یک حافظهٔ جانبی کوچک جیبی (Memory Stick) افشا گردید نیز سند دیگری از این واقعیت است.

در همین راستا، روزنامهٔ دیلی تلگراف چاپ لندن نیز به اسنادی دیگر اشاره داشته و با انتشار گزارشی بر همین اسناد، پرده از جلسات و مذاکرات محرمانهٔ سازمان اطلاعات و جاسوسی انگلیسی (MI6) با سران اصلی طالبان برداشته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل