937

خوشحالی بی‌بی‌سی از حرکت روزهای آخر اوباما

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از رؤسای جمهور کشورهای آمریکا و روسیه

اوباما که روسیه را به دست‌کاری انتخابات به نفع ترامپ محکوم کرده، در یک اقدام تلافی‌جویانه که بیشتر شبیه انتقام از رأی آوردن ترامپ است، دستور اخراج 35 دیپلمات روس و تحریم رئیس سازمان اطلاعات روسیه را امضا کرد؛ اوباما گفت که «این‌همه پاسخ آمریکا به روسیه نیست.»
اما در مقابل پوتین اعلام کرد که به انتقام فکر نمی‌کند و منتظر می‌ماند تا ترامپ بر سرکار بیاید. شکاف در روابط واشنگتن و مسکو در واپسین روزهای ریاست اوباما بر کاخ سفید به اوج خود رسیده است و به گزارش اسپوتنیک در اولین اقدام، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا 6 مقام و 5 نهاد و شرکت روسی را به دلیل دست داشتن در «اقدام شرورانه سایبری علیه منافع و امنیت ملی آمریکا» تحریم کرد. دیپلمات‌های روس که در آمریکا به فعالیت اطلاعاتی مشغول بودند، 72 ساعت وقت دارند که خاک آمریکا را ترک کنند. این تقابل دیپلماتیک که از پس‌لرزه‌های شکست هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری است، پس‌ازآن رخ داد که دولت اوباما مدعی شد که هکرهای روسی به دستور مقامات دولت این کشور، به سامانه الکترونیکی انتخابات آمریکا حمله کرده‌اند و به نفع دوست پوتین، یعنی دونالد ترامپ گام برداشته‌اند. دولت روسیه بارها از آمریکایی‌ها خواسته مدرک ارائه کنند. اوباما مدعی شد که آمریکایی‌ها جزئیات فنی حملات هکرهای روسی را افشا می‌کنند تا دیگر کشورها بتوانند در برابر آن از خود دفاع کنند. این واکنش در حالی از سوی اوباما رخ می‌دهد که به گزارش لس‌آنجلس تایمز، بر پایه داده‌های اطلاعاتی یک پژوهشگر دانشگاه «کارنگی ملون»، آمریکا از سال ۱۹۴۶ تا ۲۰۰۰، هشتادویک مرتبه مرتکب دخالت در انتخابات دیگر کشورهای خارجی شده است.
شبکه‌های رسانه‌ای جهان واکنش‌های متفاوتی در قبال این حرکت اوباما از خود نشان داده‌اند. اما در این میان شبکه بی‌بی‌سی فارسی در جریان انتخابات آمریکا برخلاف عرف رسانه‌ای تمام‌قد از هیلاری کلینتون حمایت کرد و تا جایی که می‌توانست علیه ترامپ گزارش و تحلیل و برنامه تهیه کرد اکنون هم از این اقدام آقای اوباما در روزهای آخر حضورش در کاخ سفید حمایت کرده است. بی‌بی‌سی در حالی از این اقدام آقای اوباما حمایت کرده است که به گفته بیشتر تحلیل گران این اقدام وی بیش از آنکه تقابل با دولت روسیه باشد انتقام‌گیری از رأی آوری رقیب هم‌حزبی‌اش یعنی ترامپ در انتخابات و همچنین انتقام از پیروزی‌های اخیر روسیه در منطقه و سوریه است .

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل