938

بی‌بی‌سی فارسی و سانسور تجاوز در غرب

6 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی فارسی و سانسور تجاوز در غرب

از بدو فعالیت بنگاه سخن‌پراکنی بی‌بی‌سی فارسی در فضای ماهواره ای یکی از کارکردهای این رسانه وابسته به دستگاه سیاست خارجی انگلستان، سیاه نمایی اوضاع اجتماعی و فرهنگی ایران است.
این رفتار رسانه‌ای با توسل به تاکتیک‌های مختلف عملیات روانی به اجرا درآمده است. در این راستا اتاق فکر عمدتاً بهایی بی‌بی‌سی فارسی سعی نموده است تا با بزرگنمایی برخی حوادث تلخ اجتماعی به ارائه چهره¬ای تیره‌وتار از وضعیت اجتماعی ایران تحت حکومت جمهوری اسلامی بپردازد. در نگاه این رسانه، ایران به‌عنوان نمادی از بحران¬های فرهنگی و اجتماعی مانند رشد سرسام‌آور آمار تجاوز به مخاطبان این رسانه معرفی می‌شوند. در این چهارچوب، تلاش بر این است تا با سیاه نمایی اوضاع ضمن سانسور و نادیده گرفتن حوادث مشابه به‌ویژه در سایر نقاط جهان همت گمارده شود. دراین‌بین اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی بر روی اخبار مربوط به رشد آمار تجاوز در جوامع غربی بسیار حساس هست و حتی دست به سانسور این‌گونه حوادث می‌زند. این رفتار دوگانه و سیاسی در حالی است که بی‌بی‌سی فارسی همزمان ادعای بی‌طرفی و اطلاع‌رسانی سریع و شفاف را نیز دارد. در تازه‌ترین اتاق‌ها ازاین‌دست که بار دیگر با سانسور بی‌بی‌سی فارسی مواجه شد، این خبر بود که یک پزشک از اهالی شهر «شر» (Cher) به اتهام تجاوز به 37 بیمار محاکمه می‌شود. فرد یادشده 67 ساله، پزشک عمومی و متهم است که علاوه بر تجاوز به 37 بیمار، از برخی از این اقدامات خود فیلم‌برداری نیز کرده است. بر اساس این گزارش، سن برخی از قربانیان پزشک یادشده، در زمان وقوع این حوادث کمتر از سن قانونی بوده است.
فرد متهم از دسامبر 2014 در بازداشت موقت بسر می‌برده و پس از آزادی، تحت کنترل قضایی قرار داشته است. روندقضایی این پزشک در سال 2014 با شکایت دو بیمار که یکی از آن‌ها در آن تاریخ 18 ساله بود، گشوده شد و سپس 35 بیمار دیگر با طرح شکایت تجاوز در بین سال‌های 2005 تا 2014، به جمع شاکیان این پرونده پیوستند. در ماه‌های اخیر انتشار اخبار مربوط به تجاوز در قاره اروپا به اخبار داغ رسانه‌های جهان تبدیل‌شده است و در صدر این اخبار رسوایی‌های اخلاقی باشگاه‌های انگلیس قرار دارد. این حوادث در حالی است که بی‌بی‌سی فارسی ضمن سکوت خبری و یا در حاشیه پرداختن به این حوادث، به دنبال انکار واقعیت‌های موجود در جوامع غربی و اروپایی است. این روزها بسیاری از بینندگان این رسانه از عملکرد سؤال‌برانگیز اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی به‌شدت عصبانی‌اند و از اینکه آن‌ها از سوی این رسانه احمق فرض شده‌اند، بسیار گله‌مند هستند. این دسته از بینندگان حدس می‌زنند که این‌گونه حوادث در نگاه بی‌بی‌سی فارسی بسته به اینکه در غرب و یا ایران اتفاق افتاده باشد بازتاب متفاوتی را در این رسانه پیدا می‌کند. .

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل