941

توهم بی‌بی‌سی فارسی در خصوص بهبود وضعیت امنیتی افغانستان و اعتراف فرمانده ناتو

6 سال قبل

هم رسانی

   حضور نیروهای نظامی در خاک افغانستان به بهانه سرکوب تروریسم

در سال 2001 آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و ساختن افغانستانی نوین با معیارهای لیبرال دموکراسی به این کشور حمله کرد. آمریکای تحت سلطه نومحافظه‌کاران به رهبری جرج بوش پسر، علی‌رغم اعتراض های مردمی، خیلی زود توانستند با سوء استفاده از جو حوادث 11 سپتامبر و با استفاده از قوه ی نظامی رژیم طالبان را سرنگون کنند.
اما درست این نقطه ی به‌ظاهر انتهایی، خود آغازی بود بر تداوم جنگ و ناآرامی در این کشور مظلوم و فقیر. جالب آنکه علی‌رغم تداوم درگیری ها در 15 سال اخیر و افزایش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی بین‌المللی در افغانستان، شاهد ادعای همزمان بی‌بی‌سی فارسی به‌عنوان رسانه وابسته به انگلستان در خصوص بهبود وضعیت امنیتی افغانستان در چند سال اخیر بودیم. این ادعاها در حالی است که این روزها فرماندهان ناتو نیز چندان امیدوار به آینده نیستند. 

به‌طور مثال چارلز کلیولند» سخنگوی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، هشدار داد: در فصل آینده جنگی در افغانستان، جنگ تشدید خواهد شد زیرا طالبان در حال آمادگی برای آن هستند. وی افزود از 98 گروه تروریستی خارجی حدود 20 گروه در مرزهای افغانستان و پاکستان و 13 گروه تروریستی بین‌المللی نیز در افغانستان فعال هستند. کلیولند اظهار داشت: افراد وابسته به گروه تروریستی داعش از ابتدای سال 2016 میلادی 11 شهرستان را تحت کنترل داشتند اما اکنون فعالیت این گروه به سه شهرستان محدودشده است.

سخنگوی ناتو در افغانستان ادامه داد که گزارش‌های در مورد پیشرفت طالبان در برابر گروه تروریستی داعش منتشرشده که حقیقت ندارد و این دولت افغانستان بود که از ابتدای سال جاری میلادی با کمک آمریکا در برابر داعش پیشرفت نشان داد. چندی قبل، سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان اعلام کرده بود که مبارزه با طالبان دیگر در اولویت نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان قرار ندارد و این گروه نیز برای امنیت ملی آمریکا خطرناک نیست. کلیولند همچنین در مورد افزایش تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی افغان درنبرد با مخالفان مسلح ابراز نگرانی کرده بود. درمجموع به نظر می‌رسد که اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی با عنایت به رسالت رسانه‌ای خود برای تقویت اعتبار غرب در میان مخاطبان فارسی‌زبان باید دست به این دروغ‌پردازی‌ها بزند، اما بدون واقعیت‌های میدانی در کابل و سایر ولایت‌های این کشور با این ادعاها چندان همخوانی ندارد و نشان‌دهنده اطلاع‌رسانی غیر شفاف و مبتنی بر واقعیت از سوی این رسانه برای انحراف ذهنیت مخاطبان خود دارد..

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل