943

اولین شکاف‌ها در سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال روسیه خودنمایی کرد

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از رؤسای جمهور آمریکا و روسیه

از جان بولتن به‌عنوان یکی از چهره¬های جنگ‌طلب و تندروی نزدیک به محافل جمهوری‌خواه در آمریکا یاد می‌شود. او که به‌شدت به محافل دست راستی در اسرائیل نزدیک است از حامیان حمله نظامی به ایران و مخالفان سرسخت برجام محسوب می شود.
در دوران حاکمیت جریان محافظه¬کاران جدید که بین سال‌های 2000 تا 2008 در آمریکا حاکم بودند، بولتن به چهره¬ای خبرساز و جنجالی در عرصه¬ی رسانه¬ای و سیاست خارجی این کشور بدل شد. اگرچه در دوران باراک اوباما، او به حاشیه عرصه سیاست بدل شد که تنها سبیل او برای بسیاری از مخاطبان دارای جذابیت بود، اما گویی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات 8 نوامبر 2016 بار دیگر مساوی بوده است با پررنگ شدن و احیای نقش افرادی مانند جان بولتن.
بولتن علاوه بر حمایت از اسرائیل و داشتن مواضع رادیکال در قبال جمهوری اسلامی ایران، دارای نگرش-های ضد روسی نیز هست. شاید به همین علت است که برخی تحلیل¬گران معتقدند که او هنوز هم در فضای ماقبل پایان جنگ سرد و سال‌های پس از فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی زندگی می‌کند. اگرچه که سرانجام ترامپ با زیرکی از این عنصر نزدیک به تندروها در واشنگتن به‌عنوان گزینه¬ی مدنظر خود برای پست وزارت امور خارجه صرفه نظر کرد، اما انتخاب او به‌عنوان مشاور رئیس‌جمهور آینده علی‌رغم روابط نسبتاً حسنه این میلیاردر که حالا بر صندلی قدرتمند¬ترین مرد عرصه¬ی سیاست در کاخ سفید تکیه خواهد زد، خود حالتی پاردوکسیکال به سیاست خارجی آتی ایالات‌متحده آمریکا خواهد بخشید. البته این تنها جان بولتن نیست که در میان جمهوری‌خواهان دارای مواضع ضد روسی است. به‌طورکلی عمده جمهوری‌خواهان در موضوع الحاق کریمه به روسیه، جنگ اوکراین و نقش‌آفرینی روس‌ها در بحران سوریه به‌شدت عصبانی و سرخورده شده¬اند. به‌هرتقدیر ظاهراً بولتن این روزها اسب‌ها را زین کرده است برای جنجال‌های آتی. در تازه¬ترین این اقدام¬ها، مشاور دونالد ترامپ و سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، حمله هکری احتمالی روس‌ها را "حمله به سیستم قانون اساسی" کشورش توصیف کرد. او گفت واشنگتن باید کاری کند که "روس‌ها به دلیل مداخله در انتخابات درد را حس کنند."
او در مصاحبه با فاکس نیوز خواستار تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه شد. این دیدگاه احتمالاً مغایر دیدگاه ترامپ خواهد بود. بولتون گفت، آن تحریم‌هایی که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به اتهام‌های هکری روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام داد "کاملاً بی‌فایده" بوده است. او تأکید کرد: ما باید جلوی این قضیه را بگیریم چراکه حتی اگر بخشی از این فعالیت‌ روس‌ها صحت داشته باشد، کاملاً غیرقابل‌قبول است. این حمله به سیستم قانون اساسی ماست.
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در تازه¬ترین اقدام خود در روزهای پایانی دوران مسئولیت خود، تحریم‌هایی را علیه افسران و آژانس‌های اطلاعاتی روسیه اعمال کرد که شامل منع سفر به آمریکا و منع تجارت با شرکت‌ها و افراد آمریکایی می‌شد. او همچنین به ۳۵ تن از دیپلمات‌های روس دستور داد تا آمریکا را ترک کنند. در واکنش به این تحولات، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه گفته است که تا روی کار آمدن ترامپ در ۲۰ ژانویه هیچ فردی را اخراج نخواهد کرد و پس‌ازآن درباره روابط آمریکا – روسیه تصمیم خواهد گرفت. درمجموع به نظر می‌رسد که علی‌رغم مواضع ظاهراً مثبت‌تر دونالد ترامپ به نسبت باراک اوباما در خصوص روسیه و ولادیمیر پوتین، مواضع تند اخیر جان بولتن نشان‌دهنده‌ی تفاوت برداشت‌های عمیقی در میان گروه مشاوره دونالد ترامپ با او است. حال باید دید که از روز 20 ژانویه که قرار است رئیس‌جمهور تازه کلیددار کاخ سفید شود، این اختلاف‌ها میان مشاوران عمدتاً رادیکال و ضد روسی رئیس‌جمهور و شخص دونالد ترامپ، منجر به ایجاد شکاف در میان جمهوری‌خواهان خواهد شد یا خیر؟.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل