946

بی‌بی‌سی و ندیدن نقش ایران در آتش‌بس سوریه

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و ندیدن نقش ایران در آتش‌بس سوریه

فرماندهی ارتش و نیروهای مسلح سوریه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از پیروزی‌ها و موفقیت‌های ارتش و نیروهای مسلح در مناطق مختلف، فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح آتش‌بس فراگیر در همه مناطق کشور را از نخستین دقیقه روز جمعه 30 دسامبر اجرا می‌کند.
در بیانیه فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه آمده است که دو گروه تروریستی داعش و جبهه النصره و دیگر گروه‌های وابسته مشمول این آتش‌بس نمی‌شوند. فرماندهی کل ارتش سوریه، افزود: این آتش‌بس باهدف فراهم شدن شرایط مناسب برای پیشبرد روند سیاسی بحران سوریه برقرار می‌شود.
تلاش‌های جدید برای برقراری آتش‌بس فراگیر در چارچوب همگرایی ایران، روسیه و ترکیه صورت می‌گیرد. وزیران خارجه سه کشور اول دی‌ماه در مسکو در پایان مذاکرات یک‌روزه خود بر لزوم حل سیاسی بحران سوریه تأکید کردند.
در همین راستا قطعنامه پیشنهادی روسیه برای حمایت سازمان ملل از آتش‌بسی که از بامداد جمعه به ابتکار روسیه و ترکیه در سوریه شکل‌گرفته، در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد.
اما دراین‌بین پس از اعلام توافق آتش‌بس سراسری در سوریه رسانه‌های نزدیک به عربستان سعودی تلاش بسیاری را آغاز کردند تا نقش ایران را در این توافق انکار کنند. ازجمله خبرگزاری العربیه که رسانه نزدیک به خانواده پادشاهی عربستان به شمار می‌رود، همزمان با اعلام خبر برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه با اشاره به این‌که این آتش‌بس به‌واسطه تعاملات روسی-ترکی آغازشده است، همزمان نقش ایران را در بحران سوریه به‌عنوان حامی گروه‌های مسلح نزدیک به دولت دمشق عنوان کرد. در میان رسانه‌های غربی نیز همین بدبینی به برقراری آتش‌بس سوریه جریان داشت و سرویس جهانی بی‌بی‌سی در لندن؛ از قول وزیر خارجه ترکیه مدعی شد که مشخص نیست ایران از تضمین‌کنندگان آتش‌بس سوریه باشد. این مجموع رویکردهای بدبینانه که توأم با نگاهی شکننده به برقراری آتش‌بس در سوریه بود درمجموع یک هدف داشت و آن حذف نقش ایران و به حاشیه راندن بازیگری ایران در برقراری آتش‌بس و پایان شش سال بحران تروریستی علیه دولت دمشق بود. این در حالی است که با بررسی مجموع شرایط پیش و پس از آتش‌بس، نمی‌توان ادعای نقش حاشیه‌ای و کمرنگ ایران در آتش‌بس سوریه را، آن‌چنان‌که رسانه‌های غربی و عربی عنوان می‌کنند، تائید کرد.
این بدبینی‌ها در حالی در برخی رسانه‌ها همچون بی‌بی‌سی دنبال می‌شود که یک هفته پیش از اعلام آتش‌بس در سوریه، وزیران خارجه روسیه، ترکیه و ایران با شرکت در نشستی در مسکو به بررسی شرایط سوریه پرداختند و بر لزوم دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای جنگ داخلی آن کشور تأکید کردند. همچنین پیش از اعلام آتش‌بس؛ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش داد که محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف، در تماس تلفنی "از برقراری آتش‌بس فراگیر در سوریه استقبال و بر ادامه مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی داعش و النصره و متحدین آن‌ها تأکید کردند." در ادامه این پیام آمده بود که "وزرای خارجه ایران و روسیه توافق کردند که در چارچوب همکاری سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای برگزاری گفتگوهای دولت و معارضان سوری در آستانه [پایتخت قزاقستان] هماهنگی و رایزنی مستمر داشته باشند."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل