950

بی‌بی‌سی و سکوت در برابر ضرب و شتم دو پناه‌جوی ایرانی در استرالیا

5 سال قبل

هم رسانی

   دفاع از افراد بی دفاع

سال‌هاست که برخوردهای غیرانسانی دولت استرالیا با پناه‌جویان باعث اعتراض‌های فراوانی شده است. دولت استرالیا با انتقال پناه‌جویان به جزایری مانند «مانوس» به مدت طولانی به بهانه بررسی پرونده این افراد بارها باعث رخدادهای تلخی چون ضرب و شتم و حتی قتل پناه‌جویان ایرانی و افغانستانی شده‌اند.
اگرچه این رفتارها با اعتراض‌هایی حتی در داخل استرالیا موجه شده است اما تاکنون شاهد کم‌ترین واکنش‌های جدی از سوی مدعیان حقوق بشر بودیم. دراین‌بین اما حکایت رسانه‌های فارسی‌زبان به‌مانند بی‌بی‌سی فارسی حکایت جالبی است. اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی ازآنجایی‌که این حوادث تلخ در حال رقم خوردن از سوی کشوری غربی و انگلیسی‌زبان صورت می‌گیرد همواره سعی کرده است تا با کوچک نمایی ضرب و شتم و قتل پناه‌جویان ایرانی و افغانستانی با مسئله برخورد کند.
در تازه‌ترین اتفاقات در جزیره مانوس شاهد آن بودیم که مأموران پلیس و مقامات مهاجرت جزیره مانوس در کشور «پاپوآ گینه‌نو» دو پناه‌جوی ایرانی را به دلیل تلاش برای شرکت جشن شب سال نو موردحمله و ضرب و شتم قراردادند. روزنامه انگلیسی «دیلی میل» گزارش کرد، «ائتلاف اقدام پناهندگان» اعلام کرد که دو مرد به نام‌های مهدی و محمد در یک مراسم جشن سال نو شرکت کرده بودند که مأموران مهاجرت به آن‌ها حمله‌ور شدند. گزارش‌ها حاکی از آن است که مأموران به آن‌ها گفته‌اند که حق خروج از بازداشتگاه جنجالی متعلق به پناه‌جویان را نداشته‌اند. ائتلاف اقدام پناه‌جویان اعلام کرد تنها جرمی که این دو پناه‌جوی ایرانی مرتکب شده بودند، این بود که از محل اسکان پناه‌جویان خارج‌شده‌ بودند. یکی از اعضای سازمان ائتلاف اقدام پناه‌جویان گفته است، این دو پناه‌جوی ایرانی به‌اندازه‌ای بد مورد ضرب و شتم قرارگرفته‌اند که به‌وضوح مشخص است که هیچ آزادی برای پناه‌جویان مانوس وجود ندارد. طبق این گزارش، مأموران پلیس گینه به‌طورمعمول با مصونیت، رفتارهای خشونت‌باری از خود بروز می‌دهند. باکمال تأسف این اتفاق در مورد بی‌بی‌سی فارسی با کم‌ترین واکنش خبری و تحلیلی مواجه شد. اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی تلاش کرد تا به‌جای پرداختن به این حادثه خود را به جشن‌های سال نو مشغول کند.
لازم به ذکر است که در ماه آوریل 2016، دادگاه عالی گینه، دستور تعطیلی کمپ پناه‌جویان را صادر کرد اما دولت استرالیا این تصمیم را رد کرد. یکی از اعضای ائتلاف اقدام پناه‌جویان اعلام کرد که حمله به دو پناه‌جوی ایرانی نشان داد که مقامات گینه‌نو چه نوع رفتاری با پناه‌جویان دارند و اعلام کرد زمان آن رسیده که دولت، تمامی پناه‌جویان و پناهندگان را به استرالیا منتقل کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل