972

پافشاری بی‌بی‌سی بر جدایی دو "رفیق دیرین"

5 سال قبل

هم رسانی

   تلاش ضد انقلاب برای بهره برداری از درگذشت یار دیرین امام (ره) و رهبری

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های خود به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، بار دیگر با انتشار گزارش‌هایی در جهت ایجاد فاصله میان وی و نظام جمهوری اسلامی و شخص رهبری کشورمان تلاش کرده است.
به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های خاص خود به خبر درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام کشورمان، همچنان تلاش می‌کند تا به شکل‌ها و بهانه‌هایی مختلف از این موضوع برای ایجاد شکاف و تفرقه میان آحاد ملت ایران استفاده کند.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش‌هایی که اخیراً منتشر کرده است، بار دیگر بر ایجاد فاصله و به عبارتی مبارزه میان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کرده است که در بخشی از یک گزارش با استفاده از عنوان «چرا نباید هاشمی رفسنجانی را جدی گرفت؟»، نوشته است: «روزگار زمانی بر او سخت‌تر گرفت که در انتخابات ۸۸ انتخاب سیاسی او و رهبر جمهوری اسلامی ایران در دو سوی متضاد قرار گرفتند. در این زمان بود که هاشمی اندک‌اندک تمرکز خود را از کانون‌های قدرت سیاسی داخل حکومت به سوی معترضان گرداند. برای هاشمی این پشتوانه مردمی فرصتی بود تا او مجدداً در مقام شخصیتی فراجناحی ظاهر شود؛ نقشی که همواره در دوران پس از ریاست جمهوریش سودای آن‌را در سر می‌پروراند. هاشمی بارها سبب حضورش به عنوان نامزد ریاست‌جمهوری یا نمایندگی مجلس را همین ایجاد تعادل عنوان کرده بود. با این‌حال شکاف ۸۸ آنقدر عمیق بود که او از طرف رهبری و بیت به رسمیت شناخته نشد و حتی ریاست مجلس خبرگان رهبری نیز از او بازپس گرفته شد.»

این شبکه سلطنتی انگلیسی در بخش‌هایی از گزارش مشابه دیگری نیز با عنوان «مرگ هاشمی رفسنجانی؛ پایان یک دوران»، این گونه می‌آورد: «با وجود تمام محدودیت‌های تحمیل‌شده به هاشمی که خود را در رخدادهای متعدد نشان داد (ازجمله رد صلاحیت وی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ یا ناکام شدن وی در انتخاب به‌عنوان رییس مجلس خبرگان در رقابت با یزدی و بعدتر جنتی)؛ رفسنجانی اما از بازیگری سیاسی مؤثر پا پس نکشید.

شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ و دولت محمود احمدی نژاد اما چهره ای متفاوت از اکبر هاشمی را به نمایش گذاشت که با چهره سابق چندان همخوانی نداشت. چهره ای شبیه به گروه‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی. انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اما نماد کامل این چهره بود. هر چند که او تا مرگ خود سمتهای رسمی و بخشی از قدرت خود در ساختار قدرت را حفظ کرد.

مرگ رفسنجانی علاوه بر این‌که مرگ گنجینه‌ای از اسرار نظام اسلامی ایران است، مرگ نماد برجسته چهره حاکم در دهه شصت و نیمه اول دهه هفتاد شمسی در ایران است. مرگ نماد یک دوران آن‌گاه که پیش از مرگ فیزیکیش از حضور مؤثر در عرصه سیاسی حذف شده بود باشد در این معنا نه پایان دوره و مقطع خاصی از سیاست ایران که مرگ سیاستمداری است که از پیش مرده بود.»

اما در حالی این تلاش‌ها صورت می‌گیرد که مطالعه پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت درگذشت "رفیق دیرین" ایشان، کاملاً کذب بودن آن‌ها را نشان داده و تأیید می‌کند که با وجود اختلاف عقیده و اختلافات سیاسی موجود میان رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی، اما در تمامی این سال‌ها، وی هیچ گاه به اصول و ارزش‌های ریشه ای نظام جمهوری اسلامی ایران پشت نکرده و همواره علاقه قلبی خود به شخص رهبری را حفظ کرده است.

در بخشی از این پیام که اکثر رسانه‌های داخلی و خارجی به ان پرداخته‌اند، آمده است: «با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سال‌های متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم.فقدان همرزم و همگامی که سابقهٔ همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سال‌ها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آید. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلی بود به کلی بگسلد و وسوسهٔ خناسانی که در سال‌های اخیر باشدت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوت‌های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد. او نمونهٔ کم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهی و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود.سال‌ها زندان و تحمل شکنجه‌های ساواک و مقاومت در برابر این همه و آن گاه مسئولیت‌های خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگ‌های درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است.با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه ای مشترک و چنین دراز مدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم.»

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل