978

اتحاد در تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

6 سال قبل

هم رسانی

   تشییع جنازه آیت الله هاشمی رفسنجانی در مرقد مطهر امام خمینی (ره)

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در واکنش به اتحاد ملت ایران در مراسم باشکوه تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با انتشار گزارشی تلاش کرد تا ضمن کتمان این وحدت، از ایجاد شکاف میان حاضرین و مردم ایران خبر دهد.
به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

امروز (سه‌شنبه، بیست و یکم دی‌ماه 1395)، پیکر آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با حضور چندین هزار نفری ملت ایران در مرقد مطهر امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و در کنار محبوب و یار دیرینش به خاک سپرده شد.

شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی در مواجهه با این اتحاد غیرقابل‌انکار، با انتشار گزارشی در حالی به بازتاب خبر تشییع پیکر این یار دیرینه انقلاب اسلامی پرداخته است که تلاش کرده به شکلی با کتمان وحدت ملت ایران، از ایجاد شکاف میان حاضرین در این مراسم و درنهایت در بین مردم کشورمان خبر دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در بخشی از این گزارش با اعلام این خبر در تیتر خود که «هاشمی رفسنجانی در کنار آیت‌الله خمینی به خاک سپرده شد»، نوشته است: «صدها هزار نفر در مراسم وداع با آقای هاشمی در اطراف دانشگاه تهران جمع شده بودند. استانداری تهران آمار شرکت‌کنندگان را بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرده است.

پیکر آقای هاشمی در داخل ضریح آیت‌الله خمینی و در حضور فرزندان و نزدیکان او به خاک سپرده شد.

آقای هاشمی رفسنجانی، دو روز پیش، یکشنبه ۱۹ دی‌ماه، بر اثر ایست قلبی درگذشت.

مراسم خاک‌سپاری آقای هاشمی رفسنجانی به نقطه تلاقی حضور دو گروه تبدیل شد؛ کسانی که خود را پیرو راستین آیت‌الله خامنه‌ای می‌دانند و گروه دیگری که از منتقدان جریان حاکم هستند. »

بی‌بی‌سی در تکمیل ادعاهای تفرقه‌افکنانه خود نیز می‌آورد: «در بعضی نقاط اطراف دانشگاه تهران شعارهایی در حمایت از سران جنبش سبز شنیده می‌شد. فیلم‌هایی به بی‌بی‌سی فارسی رسیده که نشان می‌دهد بعضی از شرکت‌کنندگان در مراسم خواستار رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی هستند. و عده‌ای دیگر هم مرگ آقای هاشمی را به محمد خاتمی، رییس‌جمهور سابق ایران، و حسن روحانی، رییس‌جمهور فعلی، تسلیت می‌گفتند.

بر اساس گزارش‌ها، محمد خاتمی رییس‌جمهور سابق ایران و از شخصیت‌های نزدیک به رهبران جنبش سبز، از شرکت در مراسم خاک‌سپاری منع شده بود.

تلویزیون ایران جز لحظه به خاک سپردن در داخل ضریح، سایر قسمت‌های مراسم را به‌طور زنده پخش کرد. شیوه پوشش اخبار و نشان ندادن جمعیت در ابتدا باعث انتقاد شرکت‌کنندگان در مراسم شد. همچنین بلندگوهای بزرگی نصب شده بود که بعضی از شرکت‌کنندگان می‌گفتند برای این است که صدای شعار منتقدان حکومت شنیده نشود. »

اما این در حالی است که جمعیت غیرقابل‌انکار و بالای ایرانیان حاضر در این مراسم که با حضورشان شکوهی بزرگ را در تاریخ انقلاب به ثبت رساندند، از اقشار مختلف و با سلایق و عقاید متفاوت بودند و آن‌ها در کنار هم نه‌تنها اختلاف و شکاف را نشان ندادند، بلکه با حضوری متحد در یک مراسم نشان دادند که ملت ایران با وجود تمامی اختلافات داخلی و عقاید و نظرهای متفاوتی که ممکن است وجود داشته باشد، اما در هر زمان که لازم باشد، با وحدت و یکپارچه حاضر بوده و با حضور خود دست دشمنان خود و انقلاب اسلامی را از اهداف خبیثانه‌شان کوتاه خواهند کرد.

تصاویر منتشر شده از این مراسم به خوبی نشان دهنده حضور مقامات و شخصیت‌های مختلف با عقاید سیاسی و تفکرات مختلف هستند اما آن چه بیش از همه چشم‌نواز بود و می‌توان از آن به عنوان مشت محکمی بر دهان ضدانقلاب یاد کرد، حضور یکپارچه و متحد ده‌ها و شاید صدها هزار زن و مرد ایرانی کنار هم و در یک قاب تصویر است.

فریادهای متحد "ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند" در حمایت از رهبر معظم انقلاب نه تنها به این اتحاد شکلی عینی و معنادار بخشید، بلکه تداوم بخش مسیری بود که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران حیاتش نیز در تمامی شرایط و با همه اختلاف دیدگاه‌ها، همواره بر آن ایستادگی کرده بود.

همان‌طور که رهبری نیز در پیام خود به مناسبت درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به این نکته تأکید کردند که این رفیق دیرین، با وجود همه اختلاف نظرها و در حالی که دشمنان به شدت در تلاش بودند تا باعث ایجاد تفرقه شوند، اما باز هم همواره، علاقه شدید خود به ولایت فقیه و شخص ایشان را حفظ نمود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل