992

جنایت و عذرخواهی آمریکا در افغانستان

6 سال قبل

هم رسانی

   اعتراف آمریکا به جنایت جنگی در قندوز افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از عذرخواهی ایالات‌متحده امریکا بابت کشتار غیرنظامیان در قندوز افغانستان خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، به بازتاب خبری در خصوص عذرخواهی مقامات ایالات‌متحده آمریکا برای کشتار غیرنظامیان افغانستانی در حملات هوایی خود به قندوز پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده این تیتر که «نیروهای آمریکایی در افغانستان: بابت کشته‌شدگان حمله هوایی در قندوز متأسفیم»، نوشته است: «نیروهای آمریکایی در افغانستان پذیرفته‌اند که در حمله هوایی این نیروها در ماه نوامبر سال گذشته در ولایت قندوز، ۳۳ غیر نظامی کشته و ۲۷ تن دیگر زخمی شدند.

بازرسان آمریکایی گفته‌اند که بابت کشته شدن غیر نظامیان در این حمله متاسفند.»

این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس به توجیه جنایت آمریکا پرداخته و می‌آورد: «روز پنجشنبه ۱۳ عقرب/آبان حمله‌ای هوایی در قندوز از سوی نیروهای آمریکایی به منظور حمایت از نیروهای ویژه افغان باعث کشته شدن ۳۳ غیر نظامی در آن ولایت شد.

بازرسان آمریکایی گفته‌اند که نیروهای ویژه آمریکایی و افغان دنبال رهبران طالبانی بودند که در آن محل حضور داشتند و ناگهان مورد حمله قرار گرفتند. این نیروها خواستار کمک هوایی شدند و در نتیجه بمباران آن شب، شمار زیادی از غیر نظامیان کشته شدند.

این عملیات توسط نیروهای ویژه ارتش افغانستان در محله "بز قندهاری" در نزدیکی پل آلچین در حومه شهر قندوز انجام شده بود.

در جریان آن حمله دو سرباز آمریکایی، سه سرباز افغان و نزدیک به ۲۶ ستیزه‌جوی طالب نیز کشته شدند.

وزارت دفاع افغانستان در آن زمان اعلام کرد که هدف این عملیات سران ارشد گروه طالبان بود که نظر به معلومات آن‌ها در آن منطقه تجمع کرده بودند. »

اما آیا تنها یک عذرخواهی ساده می‌تواند پاسخی مناسب به یک جنایت جنگی هولناک باشد؟! آن هم در شرایطی که یک جنایت بارها تکرار شود و هر بار نیز در نهایت با یک عذرخواهی و اعتراف ساده به ان پایان داده شود.

حمله هوایی آمریکا به غیرنظامیان در منطقه موسوم به «بزقندهاری» در استان قندوز که در پی آن بیش از 22 منزل مسکونی ویران شده و بیش از 60 غیرنظامی نیز کشته و زخمی شدند، تنها یک نمونه از جنایات جنگی ایالات متحده در بیش از 15 سال اشغال نظامی افغانستان است.

جنایت‌هایی که حتی یوناما یا دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در کابل نیز به آن اذعان نموده و به ان اعتراض داشته است.

پیش‌تر نیز استان قندوز در افغانستان شاهد جنایات جنگی آمریکا بوده است؛ در نمونه ای دیگر از این موارد می‌توان به جنگنده‌های ایالات متحده به یک بیمارستان اشاره کرد.

در حمله به این بیمارستان نیز که به سازمان پزشکان بدون مرز تعلق داشت، باز هم توهم حضور شبه نظامیان طالبان به عنوان دلیل مطرح شد، اما در واقع بیش از 60 نفر از کادر درمانی و بیماران بستری در این بیمارستان قربانی این حملات شدند.

اما در همه این موارد و دیگر موارد موجود که فرصت بیان آن در این خبر نمی‌گنجد، آن چه یکسان است، عدم پاسخ لازم از سوی نهادهای مدعی حقوق بشر است که با بی‌تفاوتی از کنارشان به راحتی عبور می‌کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل